Харесването
/ брой: 152
Кандидатът за финансов министър от ИТН Пламен Данаилов знае как да се хареса - хвана се за наболелия проблем с пенсиите, макар че намесата на политици в тази област невинаги води до по-добро. Той лансира идеята увеличението на пенсиите да става с тежестта от 1,4 до 1,5% за всяка година стаж. Заложеният от служебното правителство вариант не бил справедлив. Кандидатът за министър не открива топлата вода - още преди години имаше разчети по Кодекса за социално осигуряване за растеж на този коефициент по години, през 2019 г. стигна 1,2% и беше замразен. Благодарение на правителството на ГЕРБ, откъдето се аргументираха с дежурното "Няма пари". И за пореден път демонстрираха пренебрежение към народа и липса на социална чувствителност.
Идеята на ИТН идва след проектите на БСП, "Изправи се.БГ! Ние идваме!" и служебното правителство. БСП е за преизчисляване от 1 септември на пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2017 г., като индивидуалният коефициент се умножи по средномесечния осигурителен доход за страната за 2018 г. В мотивите на внесения от лидера на партията и депутатите на парламентарната група проект се изтъква, че 1,3 милиона пенсионери са под границата на бедността и че всяко отлагане на решението ще изисква все по-повече пари. Според проекта на Мая Манолова пенсиите, отпуснати до 31 декември 2019 г., трябва да се преизчислят от 1 септември, като се вземе предвид средномесечният осигурителен доход за 2018 г. С проекта на служебния социален министър Гълъб Донев се гарантира, че всички около 2 милиона и 80 хиляди пенсионери ще получат увеличение на дохода си средно с 64 лева. Предвижда се нарастване на тежестта на прослужените години от 1,2 на 1,35%. Проектът бе одобрен от синдикати и бизнес.
Проектите за преизчисляване на база осигурителен доход от 2018 г. биха оставили 1 милион пенсионери без никакво увеличение на парите. И ще струва повече, сметна набързо Данаилов. Да, ще струва, но ако не се харчат държавните пари по познатия вече маниер на Бойко Борисов, пари за пенсии ще има. Оттук трябва да започне грижата на ИТН, да се покаже експертност, за да не се разпилее проблемът в залата като предишния път. Но дали ще е 1,35 или 1,5% не е толкова фатално, стига да има промяна на практика, за да се подобри дереджето на над 2 милиона бедни българи.