02 Ноември 2024събота21:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Две бели петна в новата ни история

Каравелов - в килера на историята?

/ брой: 155

автор:Петър Герасимов

visibility 3811

Преди няколко месеца, в началото на годината, се навършиха 140 години от кончината на Любен Каравелов - български поет, писател, енциклопедист, журналист, етнограф; национален герой, борец за освобождението на България от османска власт (цитат от Уикипедията). Лично аз не съм срещал друга толкова концентрирана и вярна оценка за една личност.

Бих добавил само, че той е един неуморим борец срещу самодържавието, консерватизма и деспотизма - от първите си зрели години до деня на ненавременната си смърт. Като студент в Русия той въстава срещу закостенялата царска власт (след антимонархичния атентат в Санкт Петербург е "помолен" да напусне страната). После в Сърбия той отново се нарежда в редиците на демократите - подгонен от властите, заминава за Нови Сад (тогава Австро-Унгария), където за антиимперска дейност лежи почти година в един зандан. Освободен от затвора, се връща отново в Белград, където му е разрешено да живее - при условие че не се занимава с политическа публицистика. Напуска дома си и отново е емигрант - този път в Букурещ, където е инициатор и първи председател на Българския централен таен революционен комитет, като заедно с това издава антитурски газети на български език, а съпругата му, която ги "върти" нощем на механична преса, денем пресича Дунава при Гюргево, за да достави в Русчук нелегалните издания на Баба Тонка и други радетели за свободата на България... 

С тези си действия Любен Каравелов е един своеобразен балкански Че Гевара, експортьор на революционни и радикално-либерални идеи, чиито съратници са иконите на Българското Възраждане и революция - Христо Ботев и Васил Левски - единият като сътрудник на Каравеловите вестници, другият - като професионален революционер и народен трибун.

И въпреки казаното Любен Каравелов и неговото патриотично и литературно дело са оставени някак си в сянка. Когато без време умира от емигрантската охтика, вдовицата му (сръбкиня по род) се премества да живее в свободния вече град Русе, но след време правителството на Стамболов я лишава от мизерната "поборническа пенсия" и я изгонва от страната. Очевидно някой, някъде (а и досега?) по незнайни за мен причини държи Любен Каравелов да е в килера на историята. Така постепенно той се превръща в "бяло петно" в нашата историография, един от многото люде, които някак си (и колкото могат) са били съпричастни с българските Възраждане и революция.

И тук бих искал да спомена и едно друго (по-малко по мащаб, може би) "бяло петно" в новата ни история - отново свързано с живота и съдбата на Любен Каравелов и семейството му. Някъде в средата на тази година (съжалявам, не знам точната дата), месеци след кончината на големия българин преди 140 години, съпругата му отдава (под наем или безвъзмездно?) двуетажната фамилна къща на Каравелови на ул. "Београдска" №22 на младото българско княжество. Това е едно от първите - ако не първото - дипломатическо българско представителство зад граница. На старата снимка, която намерих, при внимателно вглеждане дори се виждат три от четирите болта, крепили малката мемориална плоча в памет на този акт. И макар че улица "Београдска" е на доста централно място в стария град, почти няма (поне аз не срещнах) кариерни дипломати, работили в сръбската столица, които да знаят нещо по този въпрос. Мой познат историк ми сподели, че преди няколко години от мазето на същата сграда са изнесени и изхвърлени на тротоара тонове бумаги - може би ценни неща от литературния архив на Каравелов или български дипломатически документи?, които вездесъщите цигани за броени часове са прекарали до близката база на вторични суровини...

А историята на българската независима дипломация, нейните първи, прощъпални стъпки би трябвало да се знаят и поменуват - поне от хората, които "врят и кипят" в нашенската дипломация. Или и тук става дума за килера на историята? Кой знае...

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2101

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1848

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1840

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1845

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1665

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2545

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1939

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1957

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ