Денис Ръсел Дейвис дирижира Софийската филхармония
Виртуозният пианист Александър Улман ще изпълни Четвъртия концерт за пиано на Бетовен
/ брой: 206
Софийската филхармония продължава да среща родната публика с елита на световната класическа музика. Четвъртият концерт за пиано на Лудвиг ван Бетовен ще звучи на 28 октомври от 19 ч. в изпълнение на младата пианистична звезда Александър Улман под диригентството на легендарния Денис Ръсел Дейвис. Софийската филхармония ще представи и Увертюрата "Крал Стефан" от Бетовен, както и Симфония 3 от Рахманинов.
Името на Денис Ръсел Дейвис предизвиква възторг в почитателите на класиката по целия свят. Смятан за един от най-иновативните диригенти визионери в света на класическата музика, Дейвис успешно предизвиква и вдъхновява публиката от двете страни на Атлантическия океан, както и в Япония.
Известен е с вълнуващи, добре структурирани концерти и с работата си с оркестрите в Чикаго, Филаделфия, Сан Франциско, Бостън, Ню Йорк и Кливланд. В Европа той работи редовно с оркестрите на Концертгебау, Гевандхаус, Берлинската филхармония, на "Ла Скала", Санктпетербургската филхармония, Хамбургската и Мюнхенската филхармония. След първите му назначения като музикален директор на камерния оркестър "Сейнт Пол" и главен диригент на Американския композиторски оркестър, който ръководи 25 години, Дейвис се мести в Европа като генерален музикален директор на Щатсопер Щутгарт, следва Опера Бон и Бетовен оркестър - Бон, и др.
Младият британски пианист Александър Улман изправи на крака публиката в зала "България" при първия си гастрол у нас миналата година. Той впечатлява публиката и критиците с дълбочината и финеса на интерпретациите си, с техническото майсторство и кристалното фразиране. За първи път Улман попада в полезрението на меломаните през 2011 г., когато печели Международния конкурс за пиано "Ференц Лист" в Будапеща. Гастролира с успех в Европа, Канада, Корея, САЩ, Мексико. През пролетта на 2019 г. излиза първият му албум за "Rubicon" с клавирни транскрипции - сюити из велики руски балети: "Лешникотрошачката" от Чайковски, "Пепеляшка" от Прокофиев, "Петрушка" и "Жар птица" от Стравински.