От редактора
250 000 висшисти бедстват в блатото
/ брой: 193
Повечето от родните медии почти скриха потресающите резултати от осъщественото през май-юни социологическо изследване "Градски номади", според което една четвърт от бездомните в София са с висше образование. Средностатистическият скитник бил на възраст между 50 и 60 години, с голям трудов стаж зад гърба си. Повечето от тези несретници били изхвърлени зад борда на живота поради семейни конфликти или жилищни измами. Хората без дом били "силни и горди", не "обичали" да просят. Нямало да се съгласят да отидат в приют, ако температурата навън не била минус 20 градуса.
Тази встъпителна статистика на специалистите по проекта "Градски номади" се допълва от данните на "Мисия без граници" и фондация "Каритас". Оказва се, че в България в момента има 500 000 бездомни, от които 100 000 само в София. Около 4000 са "гастрольорите", които бродят по улиците на столицата, докато Националният статистически институт съобщава неколкократно занижени показатели.
Справката по проекта "Градски номади" показва, че той се осъществява по Програмата за подкрепа на неправителствените организации и средства от Европейския съюз. Младите специалисти, които работят по програмата, са си поставили амбициозната задача да направят нещо за "малките хора", да извадят "на светло" техните проблеми. Скитниците занапред щели да се наричат "градски номади" вместо клошари и просяци. Само за тази година младите социални алтруисти са си поставили за цел да осигурят на бездомните 25 малки къщички от рециклирани отпадъци.
Всичко това е похвално и възвишено, затрогващо човешко, ако не беше срамно и позорно за българската държава, която е оставила съдбата на половин милион бездомници в ръцете на неправителствени организации и религиозни фондации. При това 250 000 от тези несретници са висшисти - т.е. интелектуалци, захвърлени в блатото на живота и забравени от всички. Министър Калфин, спомнете си за социалната държава. Помогнете на тези люде, но не с приказки и празни обещания, а с конкретни проекти, с реална социална политика.