Мерките срещу коклюша ще действат до Нова година
/ брой: 147
Със своя заповед на министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева удължи до 31 декември действието на мерките срещу коклюш. Те бяха въведени в началото на май и изискват от РЗИ да организират на местно ниво имунизации на бременни между 27 и 36 гестационна седмица, включително. Имунизацията е еднократна, препоръчителна и безплатна, и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание.
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести сочат, че през 30-ата седмица на 2024 г. са регистрирани 88 случая на коклюш (с 10 по-малко от предходната). От началото на годината в страната са регистрирани 2231 случая, като за същия период през миналата година са 8 случая.
При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив се предприемат редица мерки, сред които по-често проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности, осигуряване на достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала и др. Трябва децата да бъдат следени за симптоми като хрема, кашлица, обриви, а болните да не се допускат до занятия. Връщането им в групата или класа става след представяне на бележка от личния лекар, че са здрави.
От доклада на главния държавен здравен инспектор става ясно, че най-висока заболяемост има в София-град, Софийска област, Кюстендил и Благоевград. По данни от проведените до момента епидемиологични проучвания от РЗИ на 2128 случая, най-висока е заболяемостта при децата под 1 г., а при хората над 20 г. са регистрирани общо 312 случая. С усложнения са около 30 души, а две бебета под 1 г. са починали.