Румен Радев с последен опит за излизане от конституционната криза
/ брой: 160
В продължение на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство, президентът Румен Радев проведе вчера срещи и разговори с определените от Конституцията лица, които могат да бъдат назначени за служебен министър-председател. След промените в Конституцията за тази длъжност държавният глава може да избира измежду председателя на НС, управителя или подуправител на БНБ, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
До новите консултации се стигна след като в понеделник държавният глава отказа да подпише указа за служебното правителство, предложено от Горица Кожарева заради отказа на кандидата за служебен премиер да смени служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
От десетте потенциални кандидати за премиер две от длъжностите са вакантни, две – с изтекъл мандат, и при четиримата представители на БНБ има усложнения, свързани и с европейското законодателство.
Готов съм да остана служебен премиер, не сме коментирали Калин Стоянов, заяви премиерът Димитър Главчев след среща с президента Румен Радев.
Управителят на БНБ Димитър Радев категорично отказа премиерския пост. Централната банка не бива да се въвлича в политически процес, категоричен е той.
Аз съм представител на България в Надзорния съвет на Европейската централна банка. За мен е абсолютно изключено дори да се коментира възможна опция за поемане функциите на министър-председател, поясни пък подуправителят на БНБ Радослав Миленков. Колегата му Петър Чобанов обаче заяви, че е готов сега да участва в разговори за служебен министър-председател.
Аз съм експерт в сферата на контрола, на този етап не смятам, че съм подготвен за премиер, отсече зам.-председателят на Сметната палата Тошко Тодоров.
Председателят на НС Рая Назарян също отказа да заеме поста.