Европарламентът затяга контрола по безвизовия режим за страните извън ЕС
По предложение на Илияна Йотова механизмът за връщане на визите ще се прилага и при неспазване на двустранните споразумения за реадмисия между държави членки и трети страни
Евродепутатите дават възможност за по-бързо и ефективно прекратяване на безвизовия режим за гражданите на страните извън ЕС при определени нарушения.
"Тези нарушения са свързани с просрочване на визите, неоснователни молби за убежища и масово отхвърляне на молби за обратно приемане, т. нар. реадмисия", заяви Илияна Йотова, докладчик по темата от Групата на социалистите и демократите. Гласуването става в момент на напрегнати преговори между ЕС и Турция. Анкара иска да обвърже ангажиментите си за контрол на бежанския поток с безвизов режим за турските граждани. Някои национални столици в ЕС не крият притрсненията си, че може да се увеличат случаите на граждани на трети страни, които нарушават позволения им срок на законно пребиваване на територията на ЕС.
" Механизмът за връщане на визите за определени страни е "предпазна клауза" в полза на страните членки и гарантира тяхната сигурност в условията на тежка мигрантска и бежанска криза. Комисията по вътрешна сигурност прие моето предложение механизмът да се прилага и при случаите на неспазване на двустранните споразумения за реадмисия между държави членки и трети страни, а не само на ниво ЕС", коментира още българският евродепутат.
Новите предложения ще се отнасят не само за гражданите на страните извън ЕС, но и за транзитно преминалите през тяхна територия.
Настоящото законодателство на ЕС предвижда единствено държавите членки да имат право да искат от ЕК да премахне безвизовото пътуване. Гласуваните от евродепутатите изменения предвиждат занапред Комисията да може да се самосезира. Освен това премахването на безвизовия режим вече няма да се разглежда като "последна мярка", а ще може да се използва и по-общо в случаи, когато либерализирането на визовия режим е довело до сериозно нарастване на незаконната миграция. Намалява и периодът, за който се прави сравнение, когато има съмнение за рязко нараснал брой нарушения. Сегашното положение предвижда сравнение за период от шест месеца, докато депутатите намалиха времето на 60 дни. Така механизмът ще бъде наистина по-гъвкав и ще може реално да отговори на динамично променящите се потоци от хора, влизащи на територията на ЕС. Евродепутатите ще искат и ЕК да придвижва по-бързо въпроса, за да се пристъпи към спиране на безвизовия режим. В момента се предвиждат три месеца, а депутатите настояха това да се случва за един.