17 Ноември 2024неделя14:02 ч.

1800 сигнала за недостиг или липса на лекарства

Специален съвет към здравния министър ще контролира снабдяването с медикаменти при търговци на едро и в аптеки

/ брой: 217

автор:Аида Ованес

visibility 889

Аида Ованес


Над 1800 сигнала за липсващи или дефицитни лекарства в аптеките са получени в съвместната платформа на федерация "Български пациентски форум" и Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства. Това съобщи за ДУМА изпълнителният директор на асоциацията Боряна Маринкова. Над 20% от тях са свързани с лекарства, чийто внос е временно преустановен, сочи анализът. Най-често причината е в проблеми, свързани с нарушаване на производствения цикъл, поясни Маринкова. Над 21% от сигналите се отнасят за лекарства, които липсват заради дерегистрация - те вече не е регистрирани у нас и липсват. Това е предпоставка за т.нар. аптечен туризъм - много болни и близките им са принудени да купуват животоподдържащи лекарства от Турция, Гърция и други съседни страни.
Над 26,6% от жалбите се дължат на трайно преустановен внос, след което навярно медикаментите ще бъдат дерегистрирани, прогнозира Маринкова. Близо половината от сигналите са свързани с лекарства, които са налични, но не могат да бъдат намерени в първата аптека, в която пациентът ги е потърсил.
Всяка година около 300 лекарства се изтеглят от България заради ценови натиск. Припомняме, че Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина предвижда регулация на пределните цени на лекарствата от Позитивния лекарствен списък и отпусканите по лекарско предписание, според която не може у нас да се регистрира цена, ако тя не е най-ниската в ЕС. Държавата допълнително въведе регулация, като следи наличните количества на лекарствата в страната и при намаляването им до определен процент блокира износа. Според БАРПТЛ проблемите при 70% от сигналите за недостиг биха се решили чрез внос.
След първото заседание на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването бе оповестено, че той ще заседава всеки месец, а до седмица ще има предложения за решаване на проблема с недостига на лекарства. Според зам.-министър д-р Александър Златанов се планират масови проверки по цялата верига - търговци на едро, на дребно и пр. Към момента е установено, че около 10 лекарства липсват от аптечната мрежа, като това е в резултат от недостиг по цялата верига - от съставките до доставките към България.
Българският закон изисква всяка опаковка да бъде сканирана, верифицирана и отписана от системата в момента на отпускането на пациента. Около 40% от опаковките на лекарствата, отпускани по лекарско предписание, се верифицират и отпускат. Тоест 60% се отпускат на пациент, без да се отпишат и така на практика системата "не знае", че лекарствата са отпуснати на пациент.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ