На фокус
Щe бъдат ли осъдени?
/ брой: 174
От доста години живея ту в Лондон, ту в Пловдив и общувам с приятели от двете страни. Повечето ми английски приятели са интелектуалци - журналисти, писатели, художници, творци... Пред които неведнъж новините от България са ме карали да се срамувам.
Например в началото на 2007 г. в английските вестници имаше публикация "България ознаменува влизането си в Евросъюза с освобождаване на престъпниците от затворите"(?!). А взривяването на Мавзолея медиите коментираха почти цяла седмица като варварски акт на нецивилизован народ. Другите бивши соцстрани съжаляваха, че нямат подобна сграда за своите музеи на комунизма.
А днес един английски приятел, току-що завърнал се от българското Черноморие, ме попита ще осъдят ли в България за дискриминация инициаторите, решили да правят за богатите цветни учебници, а за по-бедните - черно-бели. Защото в Англия непременно щели да бъдат осъдени!
Децата се раждат равни и според международните конвенции на подрастващите трябва да се осигуряват равни условия за обучение и възпитание, каза приятелят ми. Условия, недопускащи каквато и да е дискриминация на расова, етническа, религиозна или имуществена основа.
Да-а-а... Представяте ли си Петър Берон да бе направил Рибен буквар без картинки за по-бедните деца?! Дядовците и бабите ми твърдяха, че в края на 19 век в българските училища с едни и същи учебници и помагала си учили и децата на свещеника, и децата на кмета, и децата на ратая. През турско време заплатата на българските учители се осигурявала от самите родители, но по-бедните не плащали нищо...
Синът ми напразно купи скъпа и красива ученическа чанта, маркови дрехи и обувки за внучката ми, когато започваше училище в Лондон. Седмица или две преди откриването на учебната година родителите бяха събрани за инструктаж в училището, където им разяснили, че законите не допускат разлики в облеклото и обувките на учащите се, да не говорим за разлики в ученическите чанти, в учебниците или учебните помагала!
Децата са особено чувствителни към неравенството. Поради което в Англия, а и в почти всички цивилизовани страни, ученическите униформи са задължителни от започване до завършване на образованието. Не се разрешава на подрастващите да имат разлики в дрехите, учебниците и помагалата, издаващи имущественото състояние на семейството!
Та, ще осъди ли България инициаторите за тази нелепа и срамна идея - да дискриминират по имуществен признак децата в най-чувствителната им възраст?! Не вярвам.
Покрай масовото възмущение от този гаф, в интернета срещнах и такива коментари, че недоумявам що за хора са авторите им, как се вписват те в българското общество и в прекрасната ни българска природа? Във фейсбук например, небезизвестният Ал Йо (така е записал профила си) съветва учителите и родителите да не се занимават с това дали учебниците били цветни или черно-бели, а на 15 септември да заведат учениците на протест пред паметника на Съветската армия, която според неговото черепно съдържание била двоен окупатор на България!
Та си спомних колко по-внушителен е паметникът-мемориал на Съветската армия във Виена, с фонтани и с надписи на руски език. И как австрийците осъдиха преди година-две двама украинци, опитали се да го нацапат с жълта и зелена боя. Нещо нечувано през 60-годишното съществуване на този мемориал. Колко души са осъдени в България за това, че са цапали с боя този паметник?
Мисля, че с виновниците за този гаф трябва непременно да се позанимае прокуратурата! България ще започне да се пооправя, когато за всяка българска новина, заради която ми се налага да се срамувам от английските ми приятели, ще разбирам, че има и осъдени виновници!