Акценти
Проф. Атанас Семов:
Мисията на патриарх Неофит трябва да продължи!
Ролята на православната вяра в националната ни съдба е водеща и свята, казва университетският преподавател
/ брой: 51
"Това е много голяма загуба за България. Освен предводител на Светата ни православна църква, патриарх Неофит беше от много малкото останали обединителни фигури. Той беше не просто благ, дълбоко човечен, но и свещеник в най-свещения смисъл на думата, изразител на особено дълбока ценностна система. Той беше, и в личното общуване, както и в служебната си мисия, видимо отдаден, благ и усмихнат човек."
Това коментира пред БНР проф. Атанас Семов, университетски преподавател и конституционен съдия, в деня, в който се сбогувахме с духовния водач на Българската православна църква Негово Светейшество патриарх Неофит.
Той изпълни една мисия, която оттук нататък трябва да бъде продължена – мисия по опазване на православието, което в наши дни е застрашено, коментира проф. Семов.
Трябва да разказваме на децата си, че православието ни е спасявало през вековете, а православната ни църква векове наред е изпълнявала съдбовна мисия, изтъкна той.
"Българският патриарх винаги е бил духовен и нравствен стожер на нацията. Изключително важно е да не допуснем разделение, разколебаване, дори сенчица върху авторитета и чистотата на БПЦ, на Светия синод", подчерта още Атанас Семов.
"Патриарх Неофит остави много ясно разбиране за дълг – какво трябва и какво не трябва да бъде българският патриарх. Той изпълняваше своята мисия с изключителен авторитет. Едно от големите му желания, от убедените му каузи беше в училището да бъде възстановено вероучението."
Проф. Семов е убеден, че размирното време, в което живеем, "изисква да се върнем към устоите, опората и светлината на изконните християнски ценности". Ролята на православната вяра в националната ни съдба е водеща и свята, посочи той.
"Духовният живот на нацията не е само културен живот, не е само религиозен живот. Ценностите, които въплъщаваше Негово светейшество, трябва да присъстват в ежедневната ни словесност. В нашия обществен разговор трябва да се върне темата за ценностите", категоричен е преподавателят.
"Това се позагуби в нашия обществен живот през последните десетилетия. Да върнем в обществения си разговор ценностите смятам за много първостепенна задача. Една от тези ценности е чистотата на българския език. Друга – чистотата на нравите. Да върнем думи като "свяст", защото да си известен не е гаранция, че си свестен. Трябва повече напред в живота ни да излизат доказано свестни хора. Умеещи да се изчервяват, да разбират грешките си, да се спрат, ако ръката им посегне към нещо нередно, греховно. Една нация, оставена без активното присъствие на нейното духовенство и интелигенция, е обречена на безпътица."
Всеобщата покруса и болка от загубата на Негово светейшество за проф. Семов е много добър знак, че "у голяма част от българския народ онова, които отец Неофит въплъщаваше, е нещо, на което ние като народ все още държим".
"Намирам го за важно, за много добър знак, но знак, който трябва да бъде поливан и отглеждан като посев. Посев, от който да поникне нова гора на национални ценности. Доста обрулена е българската природа откъм ценности, духовната ни природа. Трябва да възстановим гората на ценностите. В България има много умни хора."