16 Ноември 2024събота18:47 ч.

Меандрите на екстремизма

/ брой: 90

автор:Калина Йотова

visibility 1947

Резултатът на "Истинските финландци" не беше изненада, но триумфът на националистите кара все повече европейци да повдигнат недоумяващо вежди. Но за политически равносметки в стил "Къде сбъркахме?" може би вече е късно. Прекалено угрижени да излъскат помръкналия си имидж след години зад кормилото на властта или отдадени до пълно умопомрачение на критики срещу управляващите, много от опозиционните партии на Стария континент сякаш едва сега се събуждат от политическата си летаргия - неспособни да я наваксат или поправят. Повечето партии не са в състояние да предложат конструктивна алтернатива или да избавят гласоподавателите от непосилните удари на кризата, безработицата и обедняването. Затова хората се произнасят, а на политиците се пада да се вслушват и поучат.
По-важно е, че изборните резултати на националистите са преди всичко симптоматични. И, както изглежда, няма европейска демокрация, която да не е ужилена от бесовете на нетърпимостта. Завоят надясно във Финландия е просто крива от меандрите на буйна екстремистка река, формирана поради ниската устойчивост на европейските гласоподаватели към популистката ерозия. Но кой може да вини хората, готови да се поддадат на красиви обещания и харизматични лидери? Хора, които работят и плащат данъците си, които искат да живеят у дома си нормално и спокойно, без да се налага да пренареждат живота си заради криворазбрани свободи.
Проблемът е, че "присъдата" на финландците, които са част от единна общност, скрепена от солидарността, е всичко друго, но не и доказателство за солидарност. Проевропейски настроената в миналото скандинавска страна днес е уморена от "прахосниците", затова обръща гръб на единомислието и не иска да чуе за поредния план за спасяване - в случая на Португалия. А този избор ще засегне сериозно европейския ангажимент за повече стабилност и измъкване от кризата. Това ще усложни и решаването на финансовите проблеми в еврозоната, ще предизвиква повече несигурност сред инвеститорите и може би ще доведе до временно отслабване на еврото.
Най-страшното последствие от този избор обаче е амнезията, защото възходът на крайно дясното припомня много сурови уроци, но явно - недобре научени. А те, рано или късно, няма да ни спестят горчивите плодове от необмислените постъпки и решения.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ