18 Ноември 2024понеделник00:37 ч.

Опозицията

/ брой: 240

автор:Андрей Пантев

visibility 1774

Поведението на една опозиция в значителна степен е производна от поведението на управляващата партия или коалиция. Не може да има цивилизована опозиция при нецивилизовано управление. Когато те ритат, не може да отговориш с пирует от балетна постановка. В Англия опозицията се нарича на Негово (Нейно) Величество, с което се изразява цивилизованият подход към управлението дори и тогава, когато то е критикувано най-свирепо. Идеята, че опозицията винаги е срещу правителството, не е общовалидна.
От друга страна, партийните конгреси, които опозицията провежда, трябва да са добре балансирани между критика на управляващите и това, което опозицията би направила в същия момент, или ще направи, ако отново застане на власт. Не може една опозиционна политика да мине единствено и само под знака на отрицанието на опонента.
На конгреса на опозицията, който протече много изискано като словесност, не беше избегната малко скучната административно-канцеларско-партийна лексика и затова самите оратори, в началото или в края на речите си, акцентираха с добър тон, но все пак нехомогенен с останалото казано, на спомнянето на библейски притчи, на антични и философски мисли и пр. Това само по себе си е добре, но опозиция може да има само тогава, когато има конкретен отговор на въпроса: "А какво бихте направили вие?".
За жалост, в България не става така, както в цивилизованите държави по света - независимо от смяната на управляващите да има обстоятелства, политики и принципи, които да остават неизменни. И това е така, защото най-големият дефицит в нашия политически живот в исторически план е липсата на приемственост. Създаденото от едно правителство бива разрушавано от друго. Това често се предава от поколение на поколение. Неведнъж съм казвал, че не са ни виновни нито толкова злите съседи, съюзници и политици, нито преговорите в Ялта, нито разговорите в Малта, а самоунищожителната хоризонтална злоба, която изпитваме един към друг като колективни единици - партии, сдружения, коалиции и пр. Тя ни убива!
Виждаме сега как всичко се хвърля на предишното управление. Не съм забелязал подобно нищо в такава степен в други държави. След като вечно американците са нашият модел на подражание, забелязахте ли някой от американската администрация и от администрацията на президента непрекъснато да оплаква това, което беше направено в Америка преди Обама? Нека да не забравяме, че преди Барак Обама Америка беше на най-ниската точка на своето влияние и престиж в чужбина, и че предишният президент беше един от най-непопулярните президенти в цялата американска история. Идеята всичко да се хвърля на "сметката" на предишните и да се обяснява с минали дефекти поражда естествения въпрос: "След като си знаел всичко това, защо все пак искаш властта?"
В по-далечен исторически план българската опозиция не се е отличавала съществено като поведение от управляващите. Тогава, когато са се осъществявали общи национални задачи, като например Съединението или началото на балканските войни, с много малки изключения, опозиционните сили са се присъединявали към правителството. Разбира се, не трябва да забравяме, че с изключение на социалисти, социалдемократи и комунисти всички други партии в България са монархически и това до голяма степен ги държеше обединени по простата причина, че всичко в крайна сметка се извършваше в името на монарха. Монархът, а не народът, беше суверен според прехвалената Търновска конституция.
Днес опозицията не трябва да пада на нивото на управляващите, макар че те правят всичко възможно тя да падне толкова ниско. Нужно е да се лансират алтернативни идеи, да има спор между принципи. Но едновременно с това трябва да я има и онази чиста съвест, която да е неуязвима спрямо евентуални политически упреци. Не може корумпирани да водят борба срещу корупцията. И това е цялата драма на съвременната политическа и партийна ситуация у нас.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ