17 Ноември 2024неделя22:12 ч.

Добродетел или рацио

/ брой: 121

автор:Андрей Пантев

visibility 3163

Вчера в Софийския университет имаше научна сесия с тема за идеите и личностите на миналия век. Докладите бяха съпроводени с визуална техника, която портретираше на екрана най-вече личностите на прехода другаде и у нас. И при най-добронамереното сравнение с героите на миналите векове, сегашните изглеждат комично със своето подражание. Защото няма процес, започнал още през Века на Просвещението, който да е завършил днес. Но начинателите са много по-значими от довършителите. Затова са и парадоксите. Егалистичната нагласа от нашето патриархално Възраждане винаги е съпътствано от възторг от авторитарни методи на управление. Ст. Михайловски напомняше на българите идеята на Монтескьо, че демокрацията е основана на добродетел. Но ако е само това, тя се превръща във формална процедура, която не прави по-добър живота на отделния човек.
Французинът от полски произход Гийом Аполинер твърди, че дързостта е висша мяра на дисциплината. Екстравагантен съвет към младежите от всички времена, нямащ нищо общо с блуждаещия нихилизъм срещу всичко от миналото. Все пак всичко хубаво на този свят започва чрез скъсване с общоприетото, нали? Понякога обаче тази дързост идва ненавреме. Затова е обречена.
Разлики между античната и модерната демокрация установяваме всякакви. Най-разбираемата от тях е срамежливо подминавана. Древните накрая просто открили, че освободеният роб работи и се бие по-добре. А също, че плебсът, основата на градската демокрация, не може да бъде онова, което наричаме днес средна класа. Прозрението пристигнало с трагическо закъснение. На портите на цивилизацията пристигнали варварите. Нямало кой да защити елитарната привилегия да си робопритежател. Така глупаво било вградено цивилизованото послание колко добре е за прогреса да има много безименни роби, които да носят свещените камъни на цивилизацията. Както и да ги наричаме.
Затова А. Тойнби предупреждава, че "елементи на културата могат да се окажат разрушителни, ако се вградят в чужд социален контекст". Както и онези цивилизации, които са по-висши, но се налагат със сила над другите. Аналог в политиката. А. Тойнби смяташе за грешка въвеждането на демократически институции в африканския свет след Втората световна война. По-ранните пророци на нашето съвремие - С. Хънтингтън, Жак Жулиар, Степан Мештрович, Алвин Толфлър, Збигнев Бжежински и прочие, вече са обект на нарастващ критицизъм. Явно, че дълбоките пропасти в света са бедността и националните пристрастия, които не могат да бъдат запълнени или заменени с изискана, но куха фразеология за нещо друго.
Демокрацията не е измислена от робите или приложена само за тяхно добро. Там, където няма рацио в нейната обществено-политическа функция, тя е обречена, независимо от всичките й антропологически добродетели.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ