16 Ноември 2024събота20:44 ч.

Няколко думи

Последните две минути

/ брой: 214

автор:Галина Младенова

visibility 3087

Тези дни президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни заканата си страната му да напусне Парижкото споразумение за климата. Държавният секретар Майк Помпео официално уведоми ООН, че САЩ се изтеглят от единствения инструмент за защита на климата на международно ниво. Какво толкова го подразни мистър Тръмп в споразумение, подписано от близо 200 страни? Стопанинът на Белия дом е известен със своето скептично и дори пренебрежително отношение към учените и техните предупреждения за опасностите от промяната на климата. Той не им вярва и дори ги нарече измамници. Не вярва и на много други неща, освен на силата на парите. А според Тръмп подписаното от предшественика му Барак Обама споразумение е лоша сделка, която вреди на американските интереси.

Всъщност Парижкото споразумение за климата не налага никакви твърди задължения. Подписалите го страни се ангажират да задържат глобалното затопляне на ниво 1,5 градуса по Целзий в сравнение с доиндустриалния период. Основното задължение на всяка от страните е да представи план на всеки 5 години, в който подробно да се посочат начините, по които ще се предприемат мерки за справяне с изменението на климата.

Не са предвидени обаче наказания за неизпълнение на ангажиментите. САЩ се съгласиха да съкратят емисиите си от парникови газове с най-малко 26% под равнищата от 2005 г. и да направят това не по-късно от 2025 година. Тръмп обаче не е съгласен с това, обявявайки, че защитата на работните места в индустрията и традиционната енергетика са по-важни от някакъв си климат. Друг въпрос е, че дори и сега в САЩ в производството на слънчеви батерии са заети повече хора, отколкото във въгледобива. Но пък се задават избори и всеки глас е важен за Тръмп.  

В същото време тези дни учени обявиха, че 98% от територията на Земята преживяват най-горещия си период за 2000 години. Още по-тревожното е, че скоростта, с която повишаването на температурата се случва от втората половина на ХХ век, е безпрецедентна. Само част от Антарктическия континент засега е успяла да избегне това затопляне, е изводът на международна изследователска група, чието изследване бе публикувано в списание "Нейчър". Прогнозите на експертите чертаят мрачно бъдеще за човечеството.

Още през 1947 г. специален екип от учени, сред които и много Нобелови лауреати, създава "Часовник на апокалипсиса". Всяка година екипът се събира, за да реши дали стрелката трябва да бъде изместена по-близо или по-далеч от 12 - часа, в който ще настъпи краят на света. През 1947 г. стрелките са показвали 12 без 7. А посланието на учените било, че ако човечеството не престане да размахва ядрени оръжия и продължи да опустошава планетата, гибелта му е гарантирана. През 80-те години стрелките стигнаха до 12 без 5. После настъпи разведряване и светът се успокои - краят се отдалечи. Откакто обаче американският президент се казва Доналд Тръмп, часовникът на учените очевидно тиктака все по-бързо. И ето, че от миналата година отброява само две минути до края на света. Стрелките се забързват все повече.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ