16 Ноември 2024събота08:57 ч.

Памет

Идея, кауза, перспектива за бъдещето

На 9 септември 1944 г. бе победен българския фашизъм

/ брой: 174

автор:Евгений Белий

visibility 5688

9 септември е една от най-забележителните дати в най-новата българска история. На 9 септември 1944 година антифашистката съпротива в България, която е част от европейската антифашистка съпротива, с помощта на Съветската армия и под знамето на Отечествения фронт, побеждава българския фашизъм.
    9 септември полага основите на държавата и на народната демокрация.
    9 септември разкри социалистическата перспектива на развитие на нашето общество и държава и откри пътя на социалистическото изграждане в нашата страна.
9 септември е идея, кауза, историческа перспектива на бъдещето. Символът на антифашистката съпротива, която победи мракобесието.
    Днешните български антфашисти са решени да пречупят усилията за възраждане на фашизма и никога, никога не ще позволят отново той да прояви своята античовешка същност. Девети септември е нашето знаме и зов за борба срещу съвременния фашизъм.
    Най-малко три неща определят характера на 9 септемри 1944.

    Първо - масово и силно партизанско движение

    У нас е имало организирано партизанско движение още от лятото на 1941 г. и е получило подкрепа от обществото. Държавите от антихитлеристката коалиция са гледали на страната ни като на неофициален съюзник в общата борба срещу национализма и фашизма. Партизаните са били част от европейската антифашистка съпротива.
    От 7 септември частите на НОВА започват да слизат и да завземат села и градове. А те са една дивизия с три бригади, девет отделни бригади, 37 отряда и три самостоятелни чети.
    Победата на 9 септември се постига благодарение на масовото и силно партизанско движение.
    Партизанското движение е предизвикало такива опасения, които принуждават държавата да създаде през януари 1944 г. нов орган за борба, какъвто е жандармерията. По-късно в тази вътрешнополитическа борба се включва и войската, както и "всички държавни, общински и обществени организации и служби". Всички трябва да се считат, като органи на Министерството на войната. Срещу партизаните са хвърлени 360 000 военнослужeщи, от тях 200 000 са мобилизирани.
    През периода 1941-1944 г. са убити 9 140 партизани, 20 070 ятаци и помагачи, изгорени 2139 къщи, преминали през полицейските участъци 64345, преминали през затвори и концлагери 31250 души.
    Народоосвободителната въстаническа армия обаче не е победена. От 7 септември частите на НОВА започват  да слизат и да завземат села и градове.
    
    Второ - субектът на промяната

    Политическият субект на промяната е създаденият в средата на 1942 г. Отечествен фронт, като коалиция на политически партии и групи.
    За да се засили антифашистката борба, за да се постави на по-широка основа, започва работата за обединение между различни политически сили за борба срещу фашизма. Пред Задграничното бюро на Партията Георги Димитров определя задачата: "незабавно съглашение" със земеделците и други за създаване на "антихитлеристки отечествен фронт".
    На 17 юли 1942 г. по нелегалната радиостанция "Христо Ботев" Карло Луканов прочита Програмата на Отечествения фронт от името на група общественици.
    Към централния комитет на партията се създава Централна комисия на ОФ, която отговаря на изискванията за създаване на "здрава народна организация", която да започне изграждане на ОФ комитети.
    На основата на тази стратегия започва подготовката за изграждане на антифашистки народен фронт в България. Този фронт е определен като Отечествен фронт.
    След победата при Сталинград антифашистката съпротива се активизира, задграничното бюро изисква в "минимален срок" да се изгради организационен център, в който да влизат най-широк кръг опозиционни сили и да се превърне в политически център на антифашистката борба.
В края на 1943 г. този център се нарича Национален комитет на ОФ, под знамето на който се разгръща антифашистката борба в България.
    Именно дейци на ОФ - на първо място военните организират завземането на властта на 9 септември 1944г., както пише проф.Искра Баева: "Съществената разлика е в това, че през есента на 1944 г. събитията не започват с преврата в София, а той е само епизод при завземането на властта от страна на пратизаните, бойните групи и местните комитети на ОФ".

    Трето - открива се пътят за изграждане на социалистическо общество

    На 9 септември 1944г. с различни средства в столицата и страната се налага новата народнодемократична власт.


    Новото коалиционно правителство на ОФ възстановява политическия плурализъм и Търновската конституция, включва българската армия в заключителния етап на войната, започва нов етап в социално-икономическото развитие на България.
    България тръгва по пътя на ускорената модрнизация, която трансформира от изостанала аграрна страна в индустриална държава. Започва изграждането на социалистическа, социална държава, която оставя дълбоки следи в населението.
    Няма как да се измени оценката на зрителите на БНТ в националната анкета от 2010 г., че 9 септември е най-значимото събитие на 20 век.
    Прогресивна България обективно и днес оценява делото на 9 септември и с дълбоки чувства очаква бъдещата победа на 9 септември 1944 г., защото в момента българското общество е също толкова разделено, както и преди 79 години.     Отново в страната властват полицейско насилие и произвол, политическата, икономическата и духовната криза вече настъпиха. Това, което ние социалистите и антифашистите искаме, е да тръгнем към обществено единение на много ясни принципи -държава с много ясна социална политика,с работни места и достойно заплащане на труда ни, достъпно образование и здравеопазване за всички, достойни старини за възрастните хора и достойно бъдеще за младите.

 Днес България отново има нужда от революционна промяна,

от формирането на национален идеал, който да обедини народа ни. Има нужда от нов 9 септември, който да спре разпада на българската държава и общество. Днес България отново има нужда от съвременна визия за развитие, която да й донесе едно по-добро бъдеще!
Логично си задаваме въпросът има ли партия, способна да разработи една такава визия и да я реализира на практика.
Има такава партия и това е Българската социалистическа партия. Българският народ е уморен от бедност и несправедливост. Търпението на хората не е безгранично, то вече е изчерпано. Нека положим усилията си в изборната кампания за превръщане на програмата в действие.
Убеден съм, че ние отново можем да изведем българския народ и държава от трагичното положение, в което се намират, и да върнем отново България сред най-модерните, най-развитите и най-високотехнологичните държави. Да насочим нашите усилия за радикална промяна на държавата, за премахване на всякакви условия за корупция и злоупотреба с властта. Да създадем такава държава и такива условия за живот, за каквито мечтаеха и жертваха своя живот и живота на своите близки нашите предшественици в жестоката антифашистка съпротива. Това е основната задачата на всички лявомислещи хора, на всеки антифашист в България!

9 септември остава и винаги ще бъде:

- Денят на победата над българския фашизъм!
- Денят, в който България пое пътя на своето народнодемократично развитие!
- Денят, в който се положиха основите на социалната държава!
Затова днес, на 9 септември, нека си спомним за тези преди нас, които дадоха здравето и живота си за свободата на българския народ, да осъзнаем огромната си отговорност пред тяхната памет и пред България и с нови сили да вървим напред!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ