Самораслякът от Габарево
Памет за поета Стефан Фурнаджиев
/ брой: 244
Тези дни около изборите се чуха гласове, заявяващи, че "ще гласуваме за тези, които не ругаят миналото". В това има морал. Всякакъв. Тези гласове са от народни уста. И те са ми надеждата. Ето и аз, приседнал на капрата на "Старинният файтон", се обръщам назад и съзирам, че един стойностен български поет ни напусна преди пет години на 26 октомври. Пет години чудесният самороден и самобитен поетичен талант Стефан Фурнаджиев не е над белия лист и не е на белия свят.
В неговото село Габарево от две години вече излиза литературен алманах с името на това духовно село. Имам чувството, че любовта на габаревци, пишещи и приятели на Стефан, сътвориха този жив паметник, за да ни напомнят и чрез него за НЕГО.
Стефан Фурнаджиев е роден поет, сюрреалист, пръкнал се като гъба след дъжд в село Габарево, Казанлъшко.
Когато зазвуча в общественото пространство това поетично име, и то главно чрез устата на актьора Димитър Вачев и поетите Иван Динков, Никола Инджов и Нино Николов, поканих Стефан и той приседна на капрата на Файтона. Към името му бе прибавено и поет-козар. Което значеше, че поетът е станал козар, а не козарят - поет. И той заяви пред публиката, че пасе селските кози из околностите на Габарево. И потъвайки в тишината на природата, под акомпанимента на чановете, улавя своите кратки поетични видения - импресии и красиви лирични късове, словесни бисери, взети от народните уста.
Имам слабост към такъв род явления. Числя и себе си към тях. Затова го приех радушно, станахме приятели. Препоръчах го за член на писателския съюз и бе приет веднага. Най-знаковата му стихосбирка "Паша за вълци" му бе най-добрият атестат, беше ясно, че в поетичната гилдия влиза още едно ярко дарование.
После последваха нови гостувания. 2004-а говорих на 70-годишния му юбилей в казанлъшкото читалище. И три години по-късно ни напусна.
Вторият брой на алманаха "Габарево" разказва за раздялата на габаревци с този саморасляк, на много страници са публикувани и стихове. Файтонът прави своята паметна вечер в деня на неговата кончина от 18 ч.