16 Ноември 2024събота14:00 ч.

Няма поевтиняване!

/ брой: 192

автор:Светла Василева

visibility 3778

Парното няма да поевтинее, рече председателят на уж независимата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. От вчера поевтиня природният газ с повече от 7%. Според записаното в нормативните актове, би следвало и енергията за отопление и битово горещо водоснабдяване също да поевтинее, щом цената на газа намалява с повече от 5%. Ама не! Няма поевтиняване, няма радост! Защото, видите ли, влизал в сила нов входно-изходен тарифен модел на "Булгартрансгаз". При прилагането му за консуматорите с твърд капацитет щяло да има намаление на мрежовите услуги. Топлофикационните дружества обаче за беда са със сезонен капацитет. Което щяло било да вдигне мрежовите такси, сиреч цените за достъп до инфраструктурата и преноса на газ с около 2,5%. Което пък значи, че ония 7% от поевтиняването вече нямало да бъдат 7%, а по-малко. Намалено с увеличените мрежови такси, поевтиняването едва, едва стига 3-4%. Т.е. под 5%, което видите ли, ах! и ох! дава законно основание цената на парното и топлата вода да не се пипа!
Формално "независимият" председател на КЕВР е прав. Нито парното, нито топлата вода ще поевтинеят, защото няма законови основания за подобен акт. Така нареченият входно-изходен тарифен модел трябва да бъде въведен, иначе ни грозят санкции от ЕК. Какъв по-добър момент за властта да го направи - хем в последния миг, хем в страната всичко е притихнало, а онова, което не е, е укротявано в името на европредседателството. Зер, няма да се излагаме пред чужденците, я! Иначе казано, избори в близката половин година, че и повече, не се задават, няма нужда управляващите да правят "мили очи" пред избирателите, за да им се харесат. Затова - ту методики, ту тарифен план, ту друга вода от девет дерета, само да не падне цената. 
Ако погледнем трезво и махнем настрана емоциите, кога ли падането на цените на газа е имало забележим ефект за потребителите? Да не би хлябът да поевтиня, когато цената на газа се срина над 60% за две години (2015-2016 г.)? Неее! Тогава ни убеждаваха, че газовата компонента нямала чак толкова голяма тежест в ценообразуването на насъщния, че да доведе до поевтиняването му. Но тръгне ли цената на синьото гориво нагоре, и цените на стоките "хукват" подире й. На хляба също.
Каквото и да става с цената на газа, стоките поскъпват и производителите винаги вадят аргументи. С парното стана същото. Когато през 2015-2016 г. цената на газа падна драстично, вместо да поевтинее с близо 50%, цената на топлинната енергия се намали с малко над 21%, за да тръгне после отново нагоре. И валсува ли валсува в ритъм "две напред, едно назад", като повече набляга на "напред". Назад тръгва най-вече, когато има избори. Така че, не чакайте поевтиняване.

















 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ