16 Ноември 2024събота20:22 ч.

България е нетен вносител на ток през първото тримесечие

Тенденцията се наблюдава още от миналото лято, когато ситуацията на енергийния пазар в ЕС започна да се нормализира

/ брой: 64

автор:Дума

visibility 1831

България е нетен вносител на електроенергия през първото тримесечие на годината, сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Справката за периода 1 януари - 31 март 2024 година показва, че балансът между износа и вноса е отрицателен в размер на почти 275 гигаватчаса.
Година по-рано салдото беше положително в размер на 1,55 тераватчаса, но тогава и цената на електроенергията на европейските пазари все още беше висока и българските въглищни централи успяваха да реализират своята продукция. В следващите месеци обаче България на няколко пъти от нетен износител се превръщаше в нетен вносител - например през май и ноември.
Още в началото на миналото лято председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов коментира, че ситуацията на европейските пазари започва да се нормализира и търговците започват да внасят евтина електроенергия от съседните страни и част от мощностите ни работят при минимално натоварване.
От началото на 2024 година цената на природния газ на нидерландската борса TTF пък трайно слезе под нивото от 30 евро за мегаватчас и това отново върна газовите централи на енергийния пазар, включително и в Гърция, която е един от основните ни пазари.
Данните на ЕСО показват още намаляване на производството на електроенергия в страната с малко над 17% на годишна база до 10,1 тераватчаса през първото тримесечие на годината. Това се дължи основно на свиването на работата на базовите мощности (ядрената и въглищните централи) с 22% до 8,1 тераватчаса.  
Част от намалението се дължи на затварянето на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", чийто договор с Националната електрическа компания (НЕК) изтече в края на февруари. Ръководството на централата коментира, че мощностите отново ще заработят, когато цената стане изгодна.
С 1,75% е намалено и производството на водните електроцентрали до 681 гигаватчаса. Расте обаче делът на енергията от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в преносната мрежа (с 38% до 629 гигаватчаса) и в разпределителната мрежа (със 17%). Повишението идва от съществен ръст при фотоволатичните централи.
На този фон потреблението на електроенергия се свива с почти 2,5% до 10,4 тераватчаса в зимните месеци на 2024 година.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ