10% от учителите и 20% от директорите са пенсионери
Изборът на нови ръководители става без участието на преподаватели и синдикати
/ брой: 41
Всеки десети учител и всеки пети директор на училище е в пенсионна възраст или пенсионер, алармираха от Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа". Този процент при учителите в детски градини е още по-висок - над 15. Общо всички учители и директори в България са 95 574.
От градовете разбираемо на първо място е София с 876 учители в пенсионна възраст и 1613 работещи пенсионери. Втори се нарежда област Варна със 157 учители в пенсионна възраст и 249 пенсионери. На трето място е Стара Загора с близо 270 възрастни преподаватели, а след тях се нарежда Пловдив.
При директорите на училища ситуацията е още по-драматична. Близо 20% са работещите пенсионери или работещи в пенсионна възраст - съответно 299 и 155.
От синдиката припомнят, че в момента образователната система е в режим на провеждане на директорски конкурси, като кандидатите за директори на училища намаляват, като трайна тенденция.
От обявените 276 училища към 33 интересът е нулев и няма кандидати, а в останалите кандидатстват общо 415 учители, като това прави средно 1,5 кандидати за 1 директорско място. Първият етап от конкурса мина във вторник, а още вчера стана ясно, че допуснатите до следващия са 311. Така съотношението между място и кандидат пада още повече.
От синдиката изразяват и недоволството си, че конкурсите се провеждат от комисии без участието на учители, директори и техните синдикати, което прави безкрайно спорна експертизата в тях. "Скандално е и участието на представители на Обществения съвет, които нямат никакъв ценз или педагогическо образование и това е по-скоро обидно към бъдещите лидери на образователни институции", пише в позицията на синдиката. Оттам припомнят, че според 90,1% от участниците в тяхно проучване връщането на изискване за концепция за стратегическо управление на институцията за период от три години е грешка, лишена е от експертна логика.
Синдикалистите са на мнение и, че възнагражденията на учители и директори на нива 125% над средната работна заплата за страната не успяват да събудят интереса у младите учители, поради нарасналите задължения към педагогическите специалисти и честите препоръки и обвинения на много институции и родители и техните организации към педагозите.