16 Ноември 2024събота05:15 ч.

Неков: За опрашването трябва да се дават субсидии по линия на ОСП

ЕС внася единадесет пъти повече мед, отколкото изнася. Секторът у нас е с голям потенциал, но трябва нова политика. В САЩ за опрашване се отпускат милиарди долари

автор:Дума

visibility 2041

Голяма част от културите, които се отглеждат в селското стопанство, имат нужда от опрашване. Според експертни оценки това засяга 80% от насажденията в ЕС. Същевременно обаче тази "услуга" на пчеларите към сектор "Растениевъдство" остава неовъзмездена. В страни като САЩ годишно се влагат близо 2 милиарда евро. Евродепутатът Момчил Неков заяви, че в бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) това трябва да бъде променено, като бъде въведено задължително подпомагане за опрашването. Неков направи това предложение по време на изслушване на "Ситуацията на пчеларския сектор в ЕС" в Комисията по земеделие и развитие на селските райони към Европейския парламент.
Друго предизвикателство пред пчеларството е използването на препарати в селското стопанство, които имат пагубно влияние върху насекомите. Една група такива вещества са неоникотиноидите, които се използват за вредители по култури като царевицата и рапицата. Неков призова за активна развойна дейност в посока подобряване и създаване на нови вещества и съставки, които не пречат на пчелните семейства. ЕС заделя милиарди евро за развойна дейност. Българският евродепутат е на мнение, че ЕС има ресурса и научния капацитет да намери решения.
Статистиката показва, че ЕС остава нетен вносител на мед, като тенденцията е вносът да расте. С най-осезаем дял е вносът от Китай, Мексико и Украйна. Според Момчил Неков първо, трябва да се осигури нормално функциониране на единния европейски пазар за меда, а след това да се търсят алтернативи. Неков твърди, че политиците трябва да търсят баланса в гарантиране на препитанието на всички тези хиляди европейци, които искат да се занимават с пчеларство.
Секторът има възможности за много иновации и това трябва да бъде подкрепено в новата ОСП, каза Момчил Неков. Прецизното пчеларство, оборудвано с датчици например, които да регистрират излитанията и влитанията на кошер на ден, и възможността за информиране за това в реално време е едно такова решение. В България вече има разработена такава технология от софтуерна компания, стартирана от млади предприемачи. Инвестицията е ресурсоемка. Затова Неков предлага в бъдещите пчеларски програми на ЕС, а и на цялата ОСП да бъде предвиден ресурс за подпомагане купуването на подобна техника, която ще минимализира разходите, измерени във време и икономическа загуба, чрез ранно диагностициране.
Момчил Неков е докладчик по доклада на Групата на Прогресивния алианс "Перспективи и предизвикателства за пчеларството в ЕС".

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ