27 Септември 2024петък00:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българите запазват правата си след "Брекзит"

Британската икономика губи при всички сценарии, показват разчетите на правителството

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 4048

В българското посолство в Лондон се проведе информационна среща за българските граждани на територията на Обединеното кралство за техните права след "Брекзит" и схемата за кандидатстване за "статут на уседналост", съобщи БНР. Присъстващите българи получиха уверения от служители на британските ведомства, ангажирани в този процес, че нямат основания за притеснения за съблюдаването на правата им дори и в случай на излизане от Европейския съюз без сделка.

Българското посолство организира този семинар съвместно с министерството за "Брекзит" и министерството на вътрешните работи. На въпроса дали българите трябва да се притесняват за получаването на така наречения "статут на уседналост" и да побързат след обявената дата за "Брекзит" - 29 март 2019 година, заместник-министърът за "Брекзит" Робин Уокър отговори:

"Тези, които са граждани на ЕС, които са тук легитимно, независимо дали са с техните семейства, дали работят или учат, ще бъдат защитени от сключеното споразумение, а това означава, че ще имат право на "статут на уседналост". Няма нужда да се бърза. Те ще имат две години след напускането на ЕС да уредят този статут и дори допълнителен гратисен период след "преходния период". На срещата присъстваше и българският заместник- министър по труда и социалната политика Зорница Русинова. 

Още подобни семинари се предвиждат и на други места както в Обединеното кралство, така и в България.

В проектодоговора между Лондон и Брюксел е подчертано, че европейските граждани и техните семейства ще продължат да имат право да се местят да живеят и работят във Великобритания до края на преходния период - декември 2020 г.

Тези, които успеят да вземат жителство до края на преходния период, ще могат да останат след прехода, а ако те останат да живеят 5 години, ще могат да останат за постоянно.

Но след като приключи този период, Великобритания може да изиска от гражданите на ЕС допълнителни документи за пребиваване. В споразумението се казва, че формулярите за това трябва да бъдат "кратки, ясни и удобни за гражданите". Всичко това се отнася и за британските граждани в страните от ЕС.

В черновата се казва, че страните може да изискат от хората "доброволно" да започнат тази процедура за жителство преди края на преходния период.

За бъдещето след 2020 г. в документа пише, че ЕС и Великобритания трябва да постигнат съгласие за временно влизане в страната за "бизнес цели", безвизово пътуване за кратки посещения в страната и проследяване на незаконната миграция.

В същото време за първи път британски министър публично заяви, че оставането на Великобритания в ЕС би било най-добре за икономиката. Това каза вчера сутринта министърът на финансите Филип Хамънд преди публикуването на икономическите анализи за последствията от "Брекзит".

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ