Глад за учители по математика и езици Търсенето на преподаватели тази година намалява
/ брой: 162
Деси ВЕЛЕВА
Търсенето на учители месец преди началото на учебната година е намаляло в сравнение с предходните години, показа проверка на ДУМА. Училищата вероятно са успели да задържат старите си кадри или навреме са намерили нови и не са чакали последния момент. Намаленото търсене вероятно с дължи и на увеличените заплати в сектора, коментират директори.
Все още се усеща глад на учители по математика, по български език и литература и чуждите езици - най-вече по английски, сочат данните на Регионалните управления по образование.
В София още се търсят около 250-300 преподаватели, логопеди, психолози и ресурсни учители, както в училища, така и в детски градини. Преди четири години например през август недостигът бе от 600 преподаватели само в столицата. Сега в Пловдив и региона директорите са пуснали обяви, че набират още 180 преподаватели. В останалите регионални управление търсенето на кадри не е толкова голямо.
Във Варна например свободните места са 80 -основно по математика и български език. Най-много кадри обаче там липсват по информатика и информационни технологии.
Близо 70 са вакантните места в плевенските училища и детски градини. Горе-долу толкова учители се търсят и в Стара Загора, Враца, София-област. С минимални липси могат да се похвалят региони като Благоевград, Смолян, Кърджали и Кюстендил, където все още липсват по 15-20 педагози за училища и детски градини.
В Бургас и Велико Търново няма нито една актуална обява към 22 август.
Въпреки повишаващите се заплати и засилващия се интерес най-вече към упражняване на професията в детски градини и начални училища, текучеството и в тях остава голямо. Проучване на синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" показва, че около 70 на сто от учителите напускат професията още през първата година, а по-малките често бързат да се преквалифицират.
Детските ясли също страдат от липса на медицински сестри и са затруднени в осигуряването на нормална работа в яслените групи.