Парагвай вече не е рай за неваксинираните германци
/ брой: 21
Дойче веле
"Дядо и баба също трябваше да дойдат с нас, макар че не искаха", казва Кевин Нойгум от Северен Рейн-Вестфалия. Той, брат му, родителите им, както и бабата и дядото са пристигнали в Парагвай преди четири седмици. "Напуснахме работа в Германия, а сега искаме да ставаме фермери", казва, изпълнен с оптимизъм, 25-годишният Кевин, макар никой от семейството да няма никакъв опит в тази сфера.
Наистина ли в Парагвай пристигат толкова много германци, които бягат от ваксините? И защо? На този въпрос Кевин отговаря с подчертана предпазливост: "Ние се информираме добре, четем много по въпроса и след това ще решим дали да се ваксинираме или не."
Парагвай е предпочитано място за германските изселници - и то не само от началото на пандемията. Градчето Хоенау е било основано от германци през 1900-та година. Първите преселници пристигнали навремето от Бразилия. Парагвай им предложил редица благоприятни възможности - голяма, слабо населена страна с много плодородна почва и ниски цени.
След Втората световна война там пристигат и нацисти. "Д-р Смърт" - както е бил наричан прословутият лекар от Аушвиц Йозеф Менгеле, също е бил сред тях. В продължение на няколко години той е живял именно в Хоенау. През 1970-те години на това място се заселват и редица германски пенсионери, предимно по икономически причини, защото в Парагвай няма подоходен данък. През 2021-ва броят на имигрантите в страната почти се е удвоил спрямо предходната година.
Повече свобода и по-малко стрес
"Всички идват заради ваксинирането", казва Георг Валдлайтнер, когото всички наричат Чики. Той е в Парагвай от над 25 години, държи баварски ресторант и е против ваксинирането и предпазните маски. Въпреки това не гледа с добро око на новопристигащите. "Всички те нямат представа какво ги очаква тук и повечето от тях ще се върнат по-бързо обратно в Германия, отколкото си мислят."
Само една млада двойка, пристигнала преди четири седмици, разказва открито за надеждите си да започне нов живот в Парагвай. "Тук няма такъв стрес като в Германия - там в момента е пълна бъркотия. Един приятел ни убеди да дойдем, а коронавирусът само ускори решението ни", споделя Йоана Фабер.
През януари кметът на Хоенау Енрике Хан изрази в интервю за парагвайски вестник тревогата си от пристигащите неваксинирани германци. След това обаче бе засипан с омраза в социалните мрежи.
"Ние, парагвайците, смятаме за наш граждански дълг да се ваксинираме", казва Ноеми Яра, дясна ръка на кмета и директорка на туристическата служба. "Само чрез ваксинацията ще можем да си върнем онези свободи, с които сме свикнали. Бих препоръчала и на чужденците да се ваксинират, защото особено тук, в нашия регион, системата на здравеопазването не е особено добра. А и ваксинираните се обслужват с предимство в болниците."
Яра потвърждава, че в последните месеци в областта са се заселили много повече германци, отколкото в предишните години - само в Хоенау били пристигнали над 1000 германски граждани. Яра се пита защо властите са ги пуснали, без да поискат от тях сертификат, че са ваксинирани.
Правилата вече са други
От 12 януари в Парагвай влезе в сила нов закон, според който пристигащите от други страни, които нямат постоянно право на престой, трябва да са най-малко два пъти ваксинирани срещу коронавирус.
Новината шокира мнозина, които не желаят да се ваксинират, а вече са натоварили покъщнината си в контейнери за транспорт през океана. Неимунизираните пък, които вече са пристигнали в Парагвай, няма да могат да излязат и да влязат отново през границата, освен ако не се ваксинират.