04 Ноември 2024понеделник16:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изкуствено дърво лови тонове диоксид

Най-новото изобретение не се нуждае от пряка слънчева светлина и вода, има различни размери и може да се постави почти навсякъде

/ брой: 136

автор:Дума

visibility 4099

Последното изобретение на учени от Колумбийския университет представлява изкуствено дърво, което може може да улови един тон въглероден диоксид на ден. Това е хиляда пъти по-бързо, отколкото поглъща истинското, и е равно на количеството СО2, изхвърлено от 20 автомобила.
Професорът по геофизика в Колумбийския университет - Клаус Лакнер, е работил по проекта над 10 години. Той се надява, че изкуствените дървета ще се превърнат в много важен инструмент за борба с промените в климата. Учените ще могат да използват най-новото изобретение за улавяне на парниковите газове, отделяни от автомобилите или самолетите. Синтетичните растения не се нуждаят от пряка слънчева светлина и вода, за да работят, съобщава CNN. Дърветата имат различни размери и могат да се поставят почти навсякъде, твърди проф. Лакнер.
Системата за функциониране на изкуствените растения не е прекалено сложна: синтетичното дърво събира парникови газове върху сорбент, почиства и премахва въглеродния диоксид и след това ги освобождава. Технологията за усвояване на газа напомня на гъба, която събира вода.
Изобретението в момента се доусъвършенства от компанията "Research Technologies". Смята се, че разработката може добре да служи за опазване на околната среда, но за момента е доста скъпа. Едно синтетично дърво струва 30 хиляди долара.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 48

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 82

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 63

/ брой: 210

Бананова република

visibility 74

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ