Министерството на финансите:
Законът за надценките на хляба е неприложим
/ брой: 121
По силата на преходните и заключителните разпоредби от Закона за ДДС, приети от предишното Народно събрание, трябва да бъде въведена максимална надценка върху цената на хляба от 15%. Мярката ще действа в периода от 1 юли - 31 декември. Оказва се обаче, че към момента няма определение за надценка, която може да се приложи при цените на хляба. Не са заложени и санкции, които да се налагат при нарушения. Затова на дневен ред стои въпросът дали мярката изобщо ще заработи.
Според производителите на хляб ограничението на надценките на основните видове хляб разрушава бизнеса им, а според Министерството на финансите приложението на разпоредбите е невъзможно. Това се разбра от днешни изказвания на техни представители три дни преди новият закон, който регулира надценките, да влезе в сила.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви вчера в пленарната зала, че в новите законови текстове има празноти, а от стенограмата на обсъждането им е останала с впечатлението, че депутатите ще се съобразят с бъдещ анализ по темата на Министерството на финансите.
Петкова съобщи, че анализът е готов и е базиран на данни от Националния статистически институт, Министерството на земеделието и храните, агенция "Митници" и приходната агенция. Той вече е изпратен в Народното събрание.
От думите й се разбра, че таван на надценката не е необходим, доколкото събраните от ведомството данни показват, че нормалната надценка е в границите на 15-те процента.
Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите настоя новият парламент веднага да отмени законодателното си решение, защото нарушава правилата на пазара и свободната конкуренция. "Никой не ни дава информация как ще се предлага тази методология. Никой не ни дава информация има ли методология и каква е тя, как са дефинирани хлябовете - по съдържание, по име или по нещо друго, така че неяснотата е огромна, обаче първи юли е след няколко дни. Затова обръщаме внимание, че България може на 1 юли 2024 г. да осъмне без хляб за население от 2,5 млн. души", заяви пред БНР председателят на браншовата организация Мариана Кукушева.