23 Август 2024петък15:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеки пети българин се лишава от пълноценна храна

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 514

Всеки пети българин се лишава от пълноценна храна. При бедните делът на хората, които не са в състояние да си позволят основни хранителни продукти, е двойно по-висок - 40%. Това показват данни от изследване на "Евростат".
През 2023 г. 9,5% от населението на ЕС, или почти всеки един на всеки 10 души, не е бил в състояние да си позволи храна, съдържаща месо, риба или вегетариански еквивалент всеки втори ден - това е с 1,2% повече в сравнение с 2022 г., когато 8.3% от хората в евросъюза не са могли да си позволят въпросните основни хранителни продукти. У нас процентът на лишаващите се от пълноценна храна е 19,9%.
Изследването се фокусира върху бедните хора, които не могат да си позволят пълноценна храна. През 2023 г. делът на тези хора в ЕС, т.е. бедните, които не успяват да се хранят пълноценно, е 22.3%, което показва увеличение с 2.6% в сравнение с 2022 г. (19,7%). На национално ниво най-висок дял на хората в риск от бедност, които не могат да си позволят подходяща храна, е регистриран в Словакия - 45.7%, следвана от Унгария - 44,9% и България - 40,2%. Най-нисък дял на хората, които се хранят некачествено, е регистриран в Ирландия - 4,2%, следвана от Кипър - 5% и Португалия - 5,9%.
В ЕС разликата между общото население и населението в риск от бедност по отношение на осигуряването на подходяща храна е 12,8%. На национално ниво Унгария отчита най-голяма разлика от 30.2%, следвана от Словакия - 27,9% и Гърция - 27,3%. За разлика от тях, Швеция, Кипър, Люксембург, Португалия и Ирландия отчитат най-малки разлики - всички под 4%.
Възможностите човек да си позволи храна с месо, риба или вегетариански еквивалент всеки втори ден е сред елементите, които "Евростат" наблюдава на ниво домакинство, за да изчисли нивото на сериозни материални и социални лишения.

НАП подсеща за пропуски в декларациите

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 161

Над 8 млн. нови банкноти в обращение за 3 месеца

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 161

Газохранилищата на Европа запълнени на 90% предсрочно

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 161

Британското МВР с нови мерки за нелегалната миграция

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 161

Бум на домашното насилие в Испания

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 161

САЩ налагат нови санкции на Венецуела

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 161

Много баби, хилаво дете

автор:Мая Йовановска

visibility 242

/ брой: 161

Крайно време

автор:Владимир Николов

visibility 227

/ брой: 161

Едно време

/ брой: 161

Десният трезвеник и БСП

автор:Александър Симов

visibility 259

/ брой: 161

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ