Университетите още издирват студенти
Много вузове са обявили допълнителен прием за запълване на местата за първокурсници
/ брой: 154
Деси ВЕЛЕВА
И след края на редовната кандидатстудентска кампания университетите продължават да търсят първокурсници, показа проверка на ДУМА. Почти всички са обявили свободни места и продължават да набират кандидати до септември.
Тази година държавата субсидира обучението в 38 държавни висши училища на 35 281 младежи след средно образование. Това е с 655 места повече от предходната година, като те са в 23 направления със значимост за националната икономика.
Свободни места за редовна и задочна форма на обучение има в Минно-геоложкия университет в София. Допълнителен прием има и в ХТМУ, като някои от специалностите, по които има липса на кадри на пазара на труда, са освободени от такса.
Пловдивският университет обяви също допълнителен прием за останали незаети места в 38 специалности в 11 направления. Най-много са те във Физико-технологичния и в Биологическия факултет. В 16 от специалностите обучението е безплатно и държавата плаща таксите на университета, тъй като са в списъка на професиите с очакван голям дефицит. Сред тях са "Инженерна физика", "Медицинска физика", "Екоенергийни технологии", "Технологии в телекомуникациите", "Обучение по природни науки в прогимназиален етап на училищното образование", "Медицинска химия".
Друг пловдивски вуз - Аграрният университет, ще приема документи на кандидати до средата на септември. Именно за това висше училище бяха увеличени бройките за първокурсници, за да се насърчи прием в областта на животновъдството.
Педагози, акушерки, икономисти, компютърни специалисти, земеделски машинни инженери, технолози, растениевъди търсят в Русенския университет "Ангел Кънчев". Места има както по държавна поръчка, така и за платено обучение и във филиалите във Видин и Силистра.
Великотърновският университет обяви свободни места в направленията "Религия и теология", "Социология, антропология и науки за културата", "Науки за земята", "ИНформатика и компютърни науки". Общо местата за задочна и редовна форма на обучение са 44.
Югозападният университет в Благоевград също чака своите първокурсници. Свободни места има в различни направления.
Задочници и редовни студенти набират още и в Тракийския университет в Стара Загора. Свободни места има в специалностите по държавна поръчка "Рехабилитатор", "Медицински лаборант", "Електротехника", "Аграрна икономика и търговия", "Рибовъдство", "Агрономство". Няма достатъчно желаещи да станат медицински сестри и акушерки в Медицинския факултет в Стара Загора и филиала в Хасково.
Медицинският университет в Плевен търси първокурсници по държавна поръчка за обучение в новата хибридна специалност "Телемедицина", разработена съвместно с Висшето училище по телекомуникации и пощи. Тя осигурява професионална подготовка в областта на програмните езици, бази от данни, операционните системи, изкуствения интелект, виртуалната реалност, облачните технологии, компютърни мрежи и протоколи, интернет на нещата.
Дори Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" не е успяла да запълни отпуснатите от държавата бройки и обявява допълнителен прием по всички специалности без "Теория на музиката", "Педагогика на обучението по музика", "Балетно изкуство/Балетна педагогика" и "Фолклорна хореография".
Най-големите висши училища в София не са обявили допълнителен прием по държавна поръчка. Софийският университет и Техническият университет не търсят първокурсници, а свободни места за всички специалности без "Право", но само с платено обучение, има в УНСС.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.