Стига вече!
/ брой: 23
Системата на българското образование е толкова цъфтяща, че се опитва да привлече под крилото си още подопечни. Този път идеята е обхватът й да се разпространи към най-малките деца до 3-годишна възраст. В момента те се обгрижват от медицински персонал в рамките на ясленото дело, което има десетилетни традиции у нас. От няколко месеца обаче върви усилена кампания за затриването му и преминаване на всички деца системата на образованието. Първият опит за прехвърляне на самостоятелните детски ясли към МОН бе отхвърлен, а сега ръководствата им търсят помощ в очакване на следващата инициатива.
В досегашните грозни спорове, разраснали се покрай промените, един факт е безспорен - налице е драстичен дефицит на медицински сестри, които да се грижат за най-малките. Това обаче може ли да е истинската причина за унищожаването на утвърдилия се сектор за обгрижване на най-малките? Дали не трябва другаде да се търсят корените на исканията за тази сериозна промяна?
Първо трябва да се припомни, че официални инициатори на промяната са от ПП-ДБ. Техните обяснения за първоизточника на намерението обаче са доста мъгляви - повишаване на качеството на образованието и грижите с навлизане на повече педагози и избягване на повторната нужда от адаптация от ясла в градина. От дискусиите, кръглите маси и работни групи изскачат непрекъснато представители на неправителствени организации със свои визии, което само по себе си е подозрително. Допустимо ли е изобщо те да се оставят да се разпореждат там, където други са градили години наред.
На децата не са им нужди изкуствено предизвикани сътресения, а на персонала - допълнително напрежение. Стига вече! Държавата трябва да осигури достатъчно квалифициран персонал, а не прехвърля отговорността другаде.