Няколко думи
Сговорна дружинка
/ брой: 196
Двамата посетихме несъществуващата площадка на АЕЦ "Козлодуй" заедно с премиера и останахме много доволни... от себе си. Така може да се резюмира накратко воаяжът на двамата синдикални лидери Пламен Димитров и Димитър Манолов по времето, когато в София тристранката трябваше да решава жизненоважни социални проблеми. Но те предпочетоха под дъжда, като същински енергийни експерти, жертвоготовно да обсъждат с премиера идеите му за по-светло енергийно бъдеще.
Човек не може да не си помисли: Какво, по дяволите, търсеха там синдикалистите! Сакън, някой да не си помисли, че това е нещо като увод към изборите. Защото синдикалните лидери на национален протест не тръгват, а на избори оставят техните членове да гласуват за когото пожелаят. Антисиндикализъм.
Човек рядко може да види на едно място, по едно и също време, в едно и също предприятие в България президентите на КНСБ и на КТ "Подкрепа". Всъщност, двамата често са рамо до рамо, но не на родна земя, а на заседанията на европейското синдикално семейство в Брюксел. Когато е по волята на премиера Бойко Борисов обаче, няма невъзможни неща - и синдикалните братя се оказват от двете му страни... до АЕЦ "Козлодуй".
Вярно, визитата над "Козлодуй" бе само в клипче във Фейсбук, а не в пословичната джипка на Борисов, но все пак новините не закъсняха: веднага бе показана площадката на хипотетичния Седми реактор на ядрената централа, бяха дадени подробности за инвеститора, а също и какъв ще е ръстът на пенсиите и заплатите догодина. Синдикалните лидери чакаха дни наред "официална" покана на "Дондуков" 1 по параметрите на бюджета за 2021-ва, но с общи усилия заедно с министър-председателя за минути предопределиха основното в него без много излишни разходи. И така стана ясно, че догодина минималната пенсия ще стане 300 лева, а максималната - 1440 лева. Заплатите в държавната администрация, които бяха увеличени с 30% заради КОВИД-19, ще се увеличат с 10%, а в общинската администрация повишението ще е с 20 на сто.
Друго си е социалните партньори на правителството да дадат рамо на премиера с физическо присъствие. А не само с публични изявления по медиите, с които деликатно се разграничават от продължаващите вече близо 100 дни антиправителствени протести. Но пък подкрепят мярката 60 на 40, да речем. И правят заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество по странни теми, като например срокове за изпълнение на мерките в подписаното преди 4 месеца Национално споразумение с бизнеса и правителството.
А сроковете са ясни - това правителство си отива, без значение дали след редовни или предсрочни избори. Та не е много ясно нито кой, нито дали ще изпълнява въпросното споразумение...