Румен Радев - фаворит на гласуващите българи
"Продължаваме промяната" имат 610 273 гласа при 93,28% обработени протоколи
/ брой: 220
Настоящият президент Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова са категоричният фаворит на гласуващите българи, показват резултатите на ЦИК. При 75,69% от преброените протоколи двамата вече бяха събрали 967 203 гласа или 49,40 процента подкрепа. Анастас Герджиков и Невяна Митева получават близо 440 000 гласа. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се класира трети с близо два пъти по-малко гласове от гербаджийската двойка. Движението обаче е първенец в президентския вот при гласуването в чужбина - при 95% от протоколите те събират 83 131 гласа, което е повече от 40 на сто. Зад граница Радев има над 73 хил. гласа, а Герджиков - малко над 18 хиляди. В чужбина кандидатът на "Възраждане" Костадин Костадинов има около 10 хил. гласа, с още около 70 хиляди у нас той успява да си гарантира четвъртото място в президентската надпревара. Лозан Панов, който бе номинация на "Правосъдие за всеки" и ДБ, показва доста слаби резултати и остава пети с малко над 3% от избирателната подкрепа, сочи статистиката на ЦИК. Шестата позиция по предпочитания е събрал бутонът "Не подкрепям никого". Любопитното е, че фокпевицата Луна е успяла да изпревари лидерите на "Атака" Волен Сидеров, НФСБ Волен Сидеров и "Воля" Веселин Марешки. С над 15 хиляди гласа тя почти събира сбора от вота на "Атака" и НФСБ. Поклонникът на Тангра и вечен протестър Йоло Денев е спечелил симпатиите на над 3000 души.
До редакционното приключване на броя избирателната комисия бе обработила 93,28% от протоколите, ясно бе, че победител от парламентарния вот е "Продължаваме промяната" с 610 273 гласа. Фаворит на сънародниците ни извън страната обаче е ДПС, което има 82 804 гласа (според над 97% от протоколите в чужбина). ДПС отново прави любопитен пробив в Молдова, след като преди вече имаше съмнения в агитационния им подход. В секцията в Комрат от 130 гласували 111 са за ДПС, в Чадър-Лунга също са първи и имат 47 от 74 действителни гласове. В Твърдица обаче БСП е първенец със събраните 68 гласа.
В една от московските секции левицата събира 55 гласа, ПП има 88, а ИТН - 37, гербаджиите са си докарали 20. В Санкт Петербург новата партия също е първа, ДБ и ИТН събират по 11 гласа, а БСП - 12. В Екатеринбург са гласували едва дузина българи, а "най-крупна" е групата от петима поддръжници на ПП.
ПП имат почти двойно по-малко гласове от ДПС в чужбина, трети по предпочитания сред гурбетчиите са "Има такъв народ", които събират малко над 23 хил. гласа, а около 17 хил. са избрали ГЕРБ-СДС.
Близо 65 хил. гласа бе изоставането на гербаджиите от хората на Кирил Петков на финалната права при броенето - бившите управляващи все пак успяха да получат подкрепата на повече от половин милион българи. ДПС този път ще има повече народни представители от БСП - движението си докара над 300 хил. гласа. Малко преди да станат окончателни резултатите "БСП за България" остана четвърта парламентарна сила с 10,28% електорална подкрепа. След нея са ИТН с малко над 230 хил. гласа, а "Демократична България" печели около 6 на сто от избирателите. В парламента окончателно влиза и "Възраждане", за които са гласували 116 962 души. "Изправи се, БГ! Ние идваме" остават извън Народното събрание.
Дълги опашки се извиха пред районните избирателни комисии в почти цялата страна при предаването на изборните книжа. Около 23 часа в неделя пред столичната зала "Арена Армеец", където се отчитат 1200 протокола, се струпаха десетки хора. Много членове на СИК бяха недоволни. "Организацията е лоша. Машините са прекрасна работа, но тази бумащина е отвратителна", оплакваха се те пред камерите. Забавянето се дължеше на усложнените протоколи при броенето на разписките от машините, както и на грешки в документацията. Хора от комисиите сравняваха с вота през юли, когато всичко минало много по-бързо. Подобна и свързана с чакане беше ситуацията в Пловдив, Благоевград, Стара Загора, Кърджали, Плевен. Хората стояха на студа, а противоепидемичните мерки на много места не се спазваха.
Пред РИК в Стара Загора и вчера стотици членове на СИК продължаваха да чакат, за да предадат документите си. Уморени хора спяха по столовете и по земята. Мъж е припаднал и е била извикана линейка. Пешеходната улица в града е била запушена за известно време от чакащите.
Огромни опашки се извиха и в Кърджали. Между половин и един час е отнело на повечето членове на СИК да преброят контролните разписки. Те се оплакаха, че много от тях били скъсани или прибрани в джобове и дамски чанти от гласоподаватели, които са имали проблем с машинното гласуване. В пристъп на ярост те късали бележките и отказвали да се подписват в изборните книжа. Техните гласове все пак ще бъдат зачетени, успокояват от ЦИК.