Противниците на Сочи-2014 на старт
Изравят стари кавказки вражди, за да бойкотират Зимните олимпийски игри
/ брой: 193
В своето безвъзвратно загубено детство човечеството очевидно е било с повече разум от днешното. В древна Гърция олимпийските игри заменяли войните с мирен период на честни и благородни спортни битки в подножието на Олимп. В наше време за съжаление нездравите стратегически интереси на някои държави и тероризмът изправят сериозни заплахи пред олимпийското движение. Поредното свидетелство за това са сплетните и интригите около Зимните олимпийски игри в Сочи, които ще се проведат през февруари 2014 г. Напоследък с голяма активност се организира фронт на противниците им. Формално главният инициатор на възможния бойкот на следващата Зимна Олимпиада е Грузия. Но тя не е сама и има солидна подкрепа от страна на влиятелни личности и институции в Съединените щати, Полша, Литва и други страни. Особено тревожни са декларациите за възможно засилване на терористичните нападения в кавказкия район.
Неотдавна бившият посланик на САЩ в НАТО, а сега Управляващ директор на Центъра за трансатлантически отношения в университета "Джон Хопкинс" Кърт Волкър, направи във "Вашингтон пост" доста дръзко предложение. Абхазия може да бъде върната в състава на Грузия, използвайки за целта Олимпиадата-2014 г. - писа той. За да минат абхазците отново "под крилото" на Грузия, бившият американски дипломат предлага да се организира бойкот на игрите в Сочи. Според Волкър Русия била по-заинтересована от успешното провеждане на Олимпиадата, отколкото от независимостта на Абхазия и Южна Осетия. Така с натиск отвън тя може да бъде принудена да преразгледа своята позиция по този въпрос, твърди Волкър и предлага САЩ и Европа просто да използват игрите като "катализатор за урегулиране на стари конфликти и привнасянето в Кавказ на нормите на 21 век". На първо място, изтъква той, ние трябва ясно да заявим, че съвременна Европа не признава граници, променени със сила".
Едва ли паметта на опитния дипломат и високопоставен съветник в Атлантическия съвет на САЩ е толкова слаба, че да не помни как бяха прокарани нови граници на Балканите през 1999 г., когато след 78-дневни натовски бомбардировки над суверенна Сърбия бе създадена още една албанска държава, в чиято столица неотдавна издигнаха паметник на издалия заповедта за бомбардировките - бившия американски президент Бил Клинтън. "Ако САЩ и Европа още изчакват, през 2014 г. ще се окажем в неприемлива ситуация. Но започвайки действия сега, ще можем да утвърдим нашата позиция, основана на демократическите ценности, и да подобрим перспективите за дългосрочни позитивни промени в района още до началото на Сочинската олимпиада", заключава Кърт Волкър. Инициативата" на бившия американски дипломат не е новина. Още през лятото на 2008 г., след петдневната кавказка война, Конгресът на САЩ призова да бъде променено мястото на Зимната олимпиада-2014 г. Със същото искане към Международния олимпийски комитет се обърна и самата Грузия, обосновавайки се със "съображения за сигурност". МОК остана твърдо на позицията си, че мястото е вече определено.
Върл противник на игрите в Сочи е и поощряваната от Тбилиси така наречена Международна черкезка организация, която също иска да използва случая за защита на "националните интереси на черкезите". Неотдавна със спонсорството на американската фондация Jamestown Foundation в Тбилиси бе организирана конференция на тема "Скритите нации, продължаващото престъпление: черкезите и народите на Северен Кавказ между миналото и бъдещето". Нейна кулминация бе приемането на възвание от участвалите в конференцията черкези до грузинския парламент с молба да признае за геноцид "варварските разправи с черкезите и тяхната депортация, осъществявана в Северен Кавказ от царска Русия". Сега проблемът се свързва с предстоящите олимпийски игри в Сочи. В Jamestown Foundation са изчислили, че през 2014 година, когато ще се проведе Олимпиадата, се навършват 150 години от "геноцида срещу черкезите". Поводът да се попречи на игрите е налице. Богатата история на Кавказ и неговата етническа пъстрота дават добри възможности да се изкарат на бял свят всевъзможни претексти. Така например центърът на бъдещата Зимна олимпиада е в планината над Сочи, в ски-курорта Красная поляна, който се намира край границата с Абхазия. Според Световния черкезки конгрес, чието седалище е в САЩ, точно на това място през 1864 г. руската царска армия е разгромила и прогонила от земите им черкезките племена. Така че сега техните прапраправнуци имат шанса да отмъстят.
В древността в свещената олимпийска земя никога не е била проливана човешка кръв. А Олимпия е била остров на мира, връзката между елинските племена, форум на разбирателството и приятелството. И което е най-важното - всички градове-държави признавали "екехейрията" (всеобщия свещен мир по време на олимпиадите), която за съжалениене не е възстановена при съвременните олимпиади. Сегашните политически интриги и заплахи около следващата Зимна олимпиада в Сочи показват ясно колко се е отдалечило човечеството от разума на своето загубено детство.
Новото летище в градчето Адлер край Сочи. Строителството на спортните
обекти за Олимпиадата през 2014 г. ще струва на бюджета на Русия 17,6 милиарда долара
Така ще изглежда бъдещият олимпийски стадион
Бойкоти на олимпийските игри
* 1956 г. - Холандия, Испания и Швейцария бойкотират игрите в Мелбърн в знак на протест срещу потушаване на Унгарското въстание от Съветската армия.
* 1968, 1972 и 1976 г. - повечето африкански страни бойкотират проведените през тези години олимпийски игри в знак на протест срещу участието на спортисти от ЮАР и Родезия.
* 1980 г. - САЩ, ФРГ, Япония, Кения, Канада и други бойкотират игрите в Москва заради съветската инвазия в Афганистан. Великобритания, Франция, Италия, Испания и други участват под флага на Националните им олимпийски комитети.
* 1984 г. - Социалистическите страни бойкотират игрите в Лос Анджелис в отговор на бойкота през 1980 г. Участва единствено Румъния.
* 1988 г. - Северна Корея бойкотира игрите в Сеул; в знак на солидарност игрите са бойкотирани и от Етиопия, Куба и Никарагуа.