Поддържането на улиците в София набъбна почти двойно
Столичната община търси на кого да даде рекордните 200 милиона лева за ремонт на шосета и изграждане на тротоари
/ брой: 162
Деси ВЕЛЕВА
Поддържането на уличната мрежа на София набъбна почти двойно за 4 години. Столичната община обяви обществена поръчка за текущ ремонт и поддържане на уличната мрежа и пътните съоръжения по седем обособени позиции. Тя е на гигантската стойност от 200,12 милиона лева без ДДС, които ще бъдат разпределени за следващите четири години. Сумата е близо двойно по-голяма от предходната обществена поръчка, обявена през 2018 г. Тогава общината реши да предостави 116 млн. лева без ДДС, като раздели София на седем зони с по три или четири района. Различното този път е, че е включено изграждането на тротоари. Освен за улици и тротоари, седемте изпълнители ще трябва да се грижат и за мостове, пешеходни надлези, водостоци, шахти, канавки. Оферти се събират до 30 септември, а старите договори изтичат през следващата година и новите трябва да бъдат сключени дотогава.
ДУМА припомня, че през пролетта Столичната община реши да тегли кредит от близо 120 млн. лева, за да изгради и ремонтира тротоари през следващата, предизборна за местната власт, година.
Междувременно стана ясно, че общината не може да се справи за пореден път със сроковете за започналите вече улични ремонти. Няма никаква яснота кога ще бъде отворено движението по част от трасето на трамвай номер 5 по бул. "Цар Борис III", което се ремонтира от пролетта на 2021 г. Завършването на участъка от Съдебната палата до трамвайното ухо при бул. "Братя Бъкстон" се отлага вече с месеци. Едно от извиненията на кметството е, че това се дължи на забавянето на различни доставки на материали за обекта, свързано с КОВИД-пандемията и войната в Украйна.
Кой район колко пари за улични ремонти ще получи
Първа зона - "Витоша", "Лозенец" и "Триадица" - 30,7 млн. лева
Втора зона - "Банкя", "Красна поляна", "Красно село" и "Овча купел" - 20 млн. лева
Трета зона - "Връбница", "Възраждане", "Илинден" и "Люлин" - 30,5 млн. лева
Четвърта зона - "Надежда", "Нови Искър" и "Сердика" - 26, 8 млн. лева
Пета зона - "Кремиковци", "Оборище" и "Подуяне" -24 млн. лева
Шеста зона - "Изгрев", "Искър", "Слатина" и "Средец" - 30,8 млн. лева
Седма зона - "Младост", "Панчарево" и "Студентски" - 28,9 млн. лева
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.