Няколко думи
На инат
/ брой: 150
Истинските лица на хората се проявяват в кризисни ситуации. Тогава виждате кой е способен да бъде капитан, кой става за юнга и кой - за създаване на проблеми. Придобиването на власт е много ключов момент и определено не е за всеки. "Има такъв народ" волно или неволно се превърнаха от антисистемен играч в политически отговорна брънка, част от системата. И се видя, че си повярваха твърде много. Но политическата и управленската им неопитност плашещо заприличват на истинска немощ, която застрашава да доведе страната до безпрецедентна държавническа криза.
Партиите не искат нови избори - единствените финансово осигурени за подобен ход все още са ГЕРБ. И това сякаш даде вдъхновение на ИТН да започне да извива ръце и да действа на инат. Само дето 65 депутата не могат, а и не бива, да са си самодостатъчни за осигуряването на стабилно управление.
Народът гласува и показа, че държавата се нуждае от палитра от партии. Което само по себе си предполага и разнообразие от политически идеи и приоритети. Без консенсус по основните теми обаче това няма как да се случи. Не може основен и единствен приоритет да ти е "изчегъртването" на ГЕРБ и отстраняването от власт на "статуквото", каквото и да значи това.
ИТН обаче видимо не са готови на консенсус и искат да налагат каквото и когато решат. Да, този път поне седнаха на разговори, че даже обявиха имена за министри. Що за капацитет има в предлагания кабинет е друг въпрос.
Проблем има обаче в уж обявените за договорени политики. От БСП смятат, че при преговорите са извоювали огромен процент от приоритетите си. Това обаче не е отразено почти по никакъв начин в прословутата декларация, която ИТН се опитва да пробута като споразумение. Документът отразявал всички допирни точки между 4 партии. Да, ама от БСП не са съгласни да има фиксирано презразпределение на разходите в бюджета между 35 и 39%, а искат по-голям процент от БВП да отива за разходи, социални по възможност. Това не е ли прекалено съществено разминаване? Или историята с преизчисляването на пенсиите? А доста спорните и неизчистени моменти в сферата на образованието? И какво значи "здравна реформа", не е ли твърде общо всичко, не отваря ли безброй възможности за свободно тълкуване, а оттам - и реформиране, което не винаги води до позитивни последствия?
Новите министри на ИТН още не са влезли в институциите, а вече казват, че куп чакани от народа неща няма да се случат. Заинатили са се да правят своя актуализация на бюджета за тази година и свой разчет за догодина.
С какво право държат да налагат своите 65 депутати срещу останалите 175? Нали всички са избрани по волята на народа?
Дали ИТН възнамерява да изпълни договорките си с партиите? Дали не се разбира само за днес, а от утре да настъпи политическата амнезия, типична за властимащите? И да не забравяме, че тези политики после трябва да се защитават в парламента. Страшно е, но инатът не бива да бъде толериран, особено ако всичко, което произлиза от него, е напук. Та, господа депутати, мислете кого и в замяна на какво подкрепяте!