Колонката на проф. Пламен Киров
Моралът не им е коректив
/ брой: 102
Реакцията на президента беше очаквана, след като вероятно се е запознал много подробно с изтеклите записи.
Трябва да имаме добра памет, макар формулата за щастието да е: добър сън и лоша памет. Петър Стоянов, Желю Желев, ами президентът Плевнелиев, който отказа да назначи служебно правителство, за да може действащото правителство в последния месец декември от неговия мандат да усвои 2 милиарда от бюджетния излишък. Поради тази причина той наруши Конституцията...
Реакцията на президента е обяснима. Той изпълни Конституцията, но изрази своето мнение, тъй като една политическа сила опита да вземе държавната власт на абордаж.
Българският президент не е деполитизиран. По Конституция той само не може да участва в ръководството на партии, но може да членува в тях. Спомнете си думите на Петър Стоянов "аз съм седесар". Според мен всичко беше премислено, доста точно режисирано, забелязвате езика на тялото, на жестовете, на думите. Той не им подаде ръка, държа ги прави, след което - команда "ходом марш" и излезе от залата, като ги остави в засада. И разбира се: аз ви връчвам мандата, защото съм длъжен, но бих се радвал, ако го върнете неизпълнен.
Подобен бе и случаят с президента Петър Стоянов и мандата на БСП през 1997 г., макар и да има различни трактовки за това какво се е случило.
Моралът не е коректив на действията на ПП-ДБ и те ще се опитат да осъществят мандата. Твърдо е намерението да се опита всичко, за да се получи и да започне да се усвоява властта. Друг е въпросът дали ще успеят, тъй като размразяването на преговорите не е едностранен акт.
Ген. Атанас Атанасов направи несполучлив опит да оправдае говоренето във връзка с шефовете на службите. Практиката е малко по-различна и той много добре я знае. Никоя партия, преди дойде на власт, не си позволява да уточнява с никакви посолства кой ще седне на столовете на ръководителите на тези особени служби. това става по един институционален път, свързан с достъпа до класифицирана информация - както в НАТО, така и в ЕС.
Няма основание за импийчмънт на президента. За да започне процедура по импийчмънт, трябва 2/3 мнозинство в парламента, след което тя ще отиде в Конституционния съд, където ще катастрофира. Това е политическо говорене. Несериозно говорене на хора, които се занимават с обречени каузи. Едно е да искаш, друго - да можеш да го направиш.
Струва ми се, че ще бъде много трудно по-нататък размразяването на отношенията с ГЕРБ, възможността за отстъпки и т.н., защото мандатът вече е връчен и то на акад. Денков. Той можеше да бъде връчен на г-жа Габриел като първи ротиращ се премиер и тогава нещата щяха да изглеждат по друг начин. Тя вече не може да стане министър-председател на правителство с втория мандат. Министерските постове подлежат на някаква договорка, но говоренето как да прецакаш партньора си не е нормално и ми се струва, че сме паднали много ниско.
Мисля, че вече всеки разбра как се управлява държавата през последните 30 години. Така се мисли и така се действа. Забележете за какво става дума - желаем МВР да се утвърди като основен фактор в изборите. По-нататък - чистка за 2 седмици със законни и незаконни средства. Това са хора, които правят сговор за нарушават Конституция и закони, само и само да разчистят терена и да овладеят държавата. Та даже да се подпише и с кръв.
Пред БНТ, със съкращения