Молдова иска план „Маршал“ за Украйна
Кишинев и Киев получиха „зелена светлина“ за започване на преговори за присъединяване към ЕС, но имат втория най-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението в Европа
/ брой: 93
Томас МЬОЛЕР-НИЛСЕН
Европейският съюз трябва да разработи еквивалентна версия на американския план „Маршал“ от времето на Втората световна война, за да финансира проекти за развитие в Молдова и в разкъсваната от война Украйна, заяви президентът на Молдова Мая Санду.
„Както Западна Европа получи икономически спасителен пояс след Втората световна война от американския план „Маршал“, така Молдова и Украйна се нуждаят от тясно фокусиран еквивалент за XXI век от Европейския съюз“, каза Санду на годишната конференция за бюджета на ЕС в Брюксел.
Планът „Маршал“ бе подписан от президента на САЩ Хари Труман през 1948 г. и бе наречен на тогавашния държавен секретар Джордж Маршал. Чрез него бяха предоставени милиарди долари икономическа помощ на европейските страни, опустошени от Втората световна война.
Молдова, която заедно с Украйна получи „зелена светлина“ за започване на преговори за присъединяване с ЕС, има втория най-нисък БВП на глава от населението в Европа.
„Планът "Маршал" трябваше да покаже на един изтощен континент, че капитализмът и демокрацията са по-добрият път, вместо предлаганото от комунизма. Днешната модерна версия също ще трябва да предложи подобна надежда на онези от нас, които си проправят път към членство в ЕС“, добави тя.
Президентът на Молдова изрази оптимизъм за способността на Европа да се изправи срещу предизвикателствата пред сигурността, породени от продължаващата агресия на Русия срещу Украйна. „Европа винаги се засилваше и намираше ресурси, за да помогне, защото ние, европейците, вярваме, че разпространяването на злото може да бъде спряно само чрез разпространяване на доброто“, каза тя.
ООН изчисли, че възстановяването на Украйна ще струва 486 милиарда долара през следващото десетилетие, което е със 75 милиарда долара повече от предвиденото през 2023 г.