Между здравето и числата
/ брой: 143
Стотици български деца се борят за живота си. Днес пишем за едно от тях. Още по-потискащи са числата за здравето на всички български деца - увеличава се броят им със злокачествени образувания. Все повече стават децата с наднормено тегло и държавата не предприема почти нищо срещу това. Близо половината тийнейджъри имат емоционални и поведенчески проблем. Обществото ни само чете числата, цъка с език и се пита "Какво поколение ще отгледаме?" И какъв ли имидж на нацията си изграждаме, след като ЦРУ прогнозира детска смъртност, по-висока от миналогодишната?
Вместо да се стреснат, управниците ни намаляват парите за здраве. Ама те щели били да свият административните разходи. Тъй де, като ги свият, срещу всеки пациент ще седи по един обезумял от бюрократщина служител в здравно заведение. А на всички ни е ясно, че орязването на парите няма да е само "за административните разходи", а ще се отрази на работата на лекарите, сестрите, на болниците. Изнервеният лекар може да прави само три неща - или да не е в състояние да върши работата, или да си иска "по други начини" подобаващо възнаграждение за труда, или просто да си потърси друга държава, която да го приеме подобаващо. Здравето на децата ни е застрашено, но не по генетични или физиологични причини, а заради липсата на визия (както се казва по съвременному) за детското здраве.
Ще бъде ли възможно и у нас да се провежда такава здравна политика, че децата в будна кома или децата с рак все по-малко да разчитат на дарителски кампании? Ще бъде ли възможно техните родители да са горди от това, че разчитат на собствената си държава, в чиято хазна внасят данъците и осигуровките си, и че тя е поела своя дял от отговорността за здравето?
Шансовете за положителен отговор на този въпрос застрашително намаляват през последните 11 месеца. Нещо повече: вместо лекарите да се грижат за здравето на нацията, с всеки изминал ден се сблъскват с ново неизпълнено обещание. Или както се казва на чист български: с нова лъжа.
А децата си с лъжи ли да лекуваме? Или да им обясним как да живеят между числата на статистиката и финикийските знаци...