Маскираната република очевидно има бъдеще
/ брой: 99
Красивата приказка за сватбата на принца - бъдещият крал, и прекрасната и образована принцеса, свърши. Емоциите бяха незапомнени не само заради вълнуващото зрелище с участие на знаменитости, монарси от три континента, принцове, каляски, карети и пажове. А преди всичко заради неповторимата и неподправена двойка младоженци.
Ден след като угаснаха фойерверките, лондонските общински служби успяха да почистят пространствата около Уестминстър, Абатството и Уайтхол, а двата милиарда зрители се върнаха в реалния свят, в който приказките за възрастни звучат по друг начин. Но монархията в Обединеното кралство след сватбата далеч не изглежда такъв анахронизъм в днешния свят, какъвто беше допреди дни. Не се чуват гласовете и на онези, които питаха дали в близките години няма да станем свидетели на избора на първия британски президент. Възрастта на кралицата, пропадналите бракове на три от нейните четири деца - принц Чарлз, принцеса Ана и принц Ендрю, а преди това и на сестра й Маргърет, даваха "хляб" за таблоидите да иронизират и злорадстват по адрес на амортизираната 300-годишна династия. Макар че през цялата британска история монархията е доказвала, че е полезна институция. Не само поради основната роля на монарха - да бъде обединител на нацията. Днес церемониалът в Камарата на лордовете (тронното слово се пише от министър-председателят, бел. авт.), кралското "пътешествие" дотам, украшенията и конната гвардия продължават да бъдат неизменна част от странния пейзаж на консервативния Албион, където монархията е всъщност една маскирана република.
През близо шестте десетилетия, през които на трона е Елизабет Втора, монархията се превърна в агенция за реклама на всичко британско и за добри приходи от туризма, писа "Дейли мейл". Само от Съединените щати над 15 милиона туристи годишно посещават Тауър, катедралата "Сейнт Пол", гледат смяната на караула пред Бъкингамския дворец, разхождат се в двора на Уиндзорския - най-големият обитаван замък в света и кралска резиденция от 900 години - и оставят там своята доларова лепта. Дворът на Нейно величество привлича интереса и с многото клюки за живота в него. Който иска, може да тълкува вълненията на роялистки настроените британци като един вид светска религия. Според "Таймс" - най-яркият изразител на британската традиция, поддържащ я цели два века - кралската сватба бележи нова епоха за монархията, нови отношения между нея и народа. А "Уолстрийт джърнъл" смята, че това е успешна стъпка в опитите на британския трон да въведе ред в "семейния бизнес". Сега той ще трябва да реши още много проблеми, за да съхрани въздействието на "приказката". И вероятно, преди всичко, сценарият за предаването на властта, както подобава на всяка корпорация. Благодарение на добре разработена пиар-кампания, кралското семейство очевидно преодолява дългогодишната криза на духа. Отдавна британската монархия не се свързва с успехи и престиж, какъвто имаше по времето на империята. Във всеки случай кралската сватба бе превърната в световно събитие и показа, че Уиндзорската династия е взела добър урок от имиджмейкърите на знаменитости отвъд океана. След сватбата е ясно и още нещо - че монархията има възможност да преживее своя късен ренесанс. По този повод френският "Монд" отбелязва факта, че Швеция, Дания, Норвегия и Холандия са сред най-развитите страни в света, и в същото време са "социално-прогресистки монархии". Да припомним и факта, че Британската корона се справи по-успешно с гибелта на своята колониална империя, отколкото Петата република във Франция. Общността на нациите - бившата Британска общност, днес, макар и формално, обединява 54 държави, сред които са Канада, Индия и Австралия. Явно интересите на бившата владетелка на моретата и на гражданите й роялисти съвпадат. В крайна сметка британското кралско семейство направи очевидно успешен опит да обнови и укрепи монархията. Изборът на Кейт Мидълтън - вече херцогинята на Кеймбридж - красивото и интелигентно момиче от средната класа, бе решаващ за това. Приказката продължава...