03 Ноември 2024неделя19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Темата днес

Как бе провален проектът АЕЦ "Белене"

Управляващите с лека ръка харизват двата реактора на Украйна

/ брой: 132

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1691

Евгени Гаврилов


През март на вече далечната 1981 г., тогавашният Министерски съвет приема постановление за определяне на терен край Белене като площадка за изграждането на втора атомна централа у нас. Темата през годините заприлича на мексиканска вълна. На моменти около нея витаеше пълно затишие, но имаше и времена, когато тя владееше голяма част от общественото внимание. Точно година преди пандемията мексиканската вълна бе в подем, защото отново интензивно се заговори за АЕЦ "Белене". Преди седмица обаче управляващото мнозинство от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС с лека ръка сложи кръст на тази стратегическа и изключително важна инвестиция за България.

В деня 6 юли, когато у нас пристигна президентът на Украйна Володимир Зеленски, парламентът задължи министъра на енергетиката да проведе преговори с Украйна за продажба на оборудването на АЕЦ "Белене". Предложението бе на Делян Добрев, Теменужка Петкова, Жечо Станков и Росица Кирова от ГЕРБ, съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, представителя на "Демократична България" Ивайло Мирчев и на депутата от ДПС Рамадан Аталай.

Формално решението задължава министъра на енергетиката Румен Радев в срок от 60 дни да проведе разговори с украинското правителство за продажба на оборудването (реактори, парогенератори и помпи) при минимална цена от 1,18 млрд. лева - колкото беше платено за него по арбитражното дело с "Атомстройекспорт". И също така отмени предишно решение на парламента от 2018 г., с което тогавашното правителство на Бойко Борисов реши да възобнови проекта. 

От украинското посолство в София преди време обясниха, че евентуално интересът на тяхната компания "Енергоатом", която е оператор на тамошните атомни електроцентрали, е единствено към парогенераторите, доставени за АЕЦ "Белене". Те са осем, но не е ясно дали за всички тях се проявява интерес или само към някаква част.

Далавера

Желанието е те да се използват за подмяна на такива съоръжения на старите работещи украински АЕЦ с реактори ВВЕР. От дипломатическата мисия изрично подчертаха, че нямат интерес към оборудването за т.нар. ядрен остров, включващ корпусите на реакторите. Припомниха, че "Енергоатом", има подписано споразумение с американската "Уестингхаус" за инсталиране на шест реактора AP-1000, два от които ще са на АЕЦ "Хмелницка", където подобно на АЕЦ "Белене" се строят два блока от години, но така и нищо не е направено за доставката на самите реактори. Отделно Украйна ида споразумение с американската "НюСкейл" (NuScale) за внедряване на малки модулни реактори. 

"С продажбата на двата блока управляващите целят завинаги да се приключи с проекта "Белене", на първо място и на второ - да скрият една далавера, защото България е платила 600 млн. за оборудване, което го няма - на площадката има за около 250 млн. Разликата е потънала в нечии джобове и с тази сделка искат да покрият истината за кражбата и корупцията", заяви в парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

Тя посочи, че има много професионални и политически въпроси по темата: "След обсъждане със специалисти, можем да ви кажем, че Агенцията за ядрена регулация дава разрешения за такива реактори, още когато се строи площадка. Тя се лицензира предварително за определени реактори, т.е. ако има такава площадка в Украйна, тя вече е лицензирана за нещо друго. Второ, как точно си представят управляващите в България, че ще предоставят на Украйна руски реактори, които изискват руско оборудване, руски резервни части, руски инженери. Как точно си го представят това, че ще бъде прието от украинската страна?", попита Нинова и допълни, че това означава да поставиш Украйна в ръцете не Русия за цялата тази ядрена централа.

Безумие

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че освен това става въпрос за оборудване с възможна двойна употреба, което изисква и евентуално разрешение, което Русия да даде: 

"Има ли такова разрешение от Русия, нейните реактори да идат в Украйна? Пълно безумие", допълни Нинова.Тя посочи, че заради замразяването на "Белене, България години наред търпи загуби: "Ако имахме "Белене", в съвсем друго състояние щеше да е енергетиката на България, бюджетът на България, цените за българските домакинства и българската икономика. Те го погребаха, защото били "гьол". Сега искат да си покрият далаверата за разликата от 300 млн."

Закриването на проекта "Белене" е отдавнашна мечта на десните, които не направиха нито един проект, който да е в полза на страната. Само че активите в "Белене" не са 1,2 млрд. лв., а са 2,5 млрд. лв. Това заяви депутатът от БСП Драгомир Стойнев. Европейската комисия веднага излезе със съобщение, че Брюксел е готов да финансира сделката.

Парите

"Ядрена сделка с Украйна нямаме, имаме покупко-продажба на оборудване, което си е наше и би трябвало да служи за производството на електроенергия в България и гарантиране на електроенергийната сигурност на страната. Но в последно време забелязваме, че каквото се прави в областта на външна политика, икономика няма нищо общо с интересите и сигурността на държавата", коментира енергийният експерт и член на ИБ на Таско Ерменков. Той посочи необходимостта вместо да бъдат продавани, реакторите да започнат да работят в България. 

"Разбрахме от говорителя на ЕК, че тези реактори ще бъдат купени с пари на ЕС. Това означава, че ЕС няма нищо против да купи руски реактори  и да помогне на Украйна да си ги въведе в експлоатация. Задавам въпроса защо тогава в България не могат да бъдат направени тези руски реактори, които са вече български, тъй като сме си ги платили и които са необходими на България?", попита Ерменков.

Стои въпросът и какво ще се случи с получените пари - 1,18 милиарда лева. Според разнопосочни мнения на депутатите най-добрият вариант е те да останат за инвестиции в АЕЦ "Козлодуй", за да може да се подпомогне проектът за 7-ми блок. Много е вероятно обаче парите да се използват за погасяване на оставащите дългове на НЕК към БЕХ и държавата, като в крайна сметка влязат в бюджета. 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2531

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2307

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2264

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2276

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2759

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3065

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2492

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2420

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ