Депутатите полагат клетва утре
ГЕРБ-СДС започна разговори за правителство
/ брой: 113
Със свой указ президентът Румен Радев свика първото заседание на новоизбраното 50-о Народно събрание в 9 ч. в сряда на 19 юни.
След клетвата на новите депутати старият парламент ще бъде разпуснат. В същия ден трябва да бъдат избирани председател на Народното събрание и заместник-председатели.
Официалната клетва на новите 240 народни представители ще даде старт и на процедурата по консултации при президента. Това води и до връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
На първото си заседание новоизбраните депутати ще трябва да изберат председател на Народното събрание - процедура, която в 49-ия парламент продължи една седмица. След формирането на парламентарните групи президентът трябва да проведе консултации със седемте формации в 50-ото Народно събрание, преди да връчи първия мандат за съставяне на правителство.
"В една парламентарна република от политическите партии, спечелили изборите, зависи как ще се развива държавата. Оттук нататък отговорността е тяхна", посочи в първия си коментар след изборите президентът Румен Радев.
ГЕРБ-СДС, която ще получи мандата първи, още вчера започна разговори с останалите формации в новия парламент, за да се види какви са нагласите за събиране на подкрепа.
От страна на ГЕРБ-СДС преговорите водят народните представители Деница Сачева, Рая Назарян и Теменужка Петкова. Обсъждат се теми, засягащи дневния ред на обществото и възможността за подкрепа на правителство, което да сподели отговорността за управлението на България, посочиха от формацията. Първи вчера на разговори влязоха от ДПС. Според Сачева ГЕРБ има сходство с ДПС по отношение на основните приоритети на страната. Втори трябваше да са от ПП-ДБ, но оттам обявиха, че няма да участват в преговорите за съставяне на правителство с мандата на ГЕРБ-СДС. Така формацията се съобразява с волята на избирателите и обещава да бъде силна проевропейска опозиция, която да се бори с всеки опит за корупция и отклоняване от европейския път на България.
Трети на разговорите бяха от "Възраждане". Днес в програмата са предвидени БСП, която няма да се отзове на поканата, ИТН и "Величие".
След като положат клетва, народните представители също имат възможност да оспорят изборите пред Конституционния съд, заяви междувременно преподавателят по конституционно право в СУ доц. Наталия Киселова. Тя обясни, че след промените в Конституцията изрично е предвидено, че главният прокурор е компетентен да оспори избора на съответен народен представител. "Необходимо е да се посочи къде има разминаване и въз основа на конкретните данни прокурорът да се обърне към Конституционния съд", каза още тя. По думите ѝ другият вариант е образуването на парламентарна група. „След като положат клетва, народните представители също имат възможност да оспорят избора", поясни преподавателката.