Дъщерята на П.
/ брой: 286
В студентските ми години дъщерята на Професора беше като всеки от колегите. Явяваше се на изпити заедно с групата, теглеше си билет, говореше пред нас по въпросите, които й се падат. Всички виждахме колко знае и лично се убеждавахме, че високите й оценки са заслужени. Впрочем тогава дори най-добрите студенти, особено в по-тежките вузове, бяха с успех между 4,50 и 5. Което съвсем не означава, че бяха по-зле подготвени от днешната академична младеж. Просто имаше не само критерии, но и принципи при тяхното съблюдаване, и сегашното накичване с по две, три и повече дипломи беше невъзможно.
Днес дори дъщерята на Пожарникаря е способна да се снабди с фалшива диплома. Следвала няколко години в Берлин, живяла на нисък наем в комплекса на посолството ни, но вместо да научи онова, за което е отишла там, също като в песента за черния влак, който все се композира в подпийналите компании, се отворила в друга посока. Връща се в родината и макар и с менте в ръката, бързо се внедрява в сфера, от която хал-хабер си няма. Докато един ден всички разбират, че дипломата й е фалшива.
Сега всички с настървение се нахвърлят върху прясно уволнената шефка на Държавния фонд "Земеделие" Калина Илиева. Настояват да върне парите, които е получавала, докато е заемала без ценз високия държавен пост. Заплашват я с европейска заповед за арест заради фалшифицирането на документ за завършено образование, грозят я десет години затвор.
Големият въпрос обаче е друг - как е възможно на едно 27-годишно момиче да бъде възложена толкова отговорна работа? И това е проблем не само на сегашните управляващи, но и на левицата. И при нас в последните години започна едно скачане от нищото направо на върха, срещу което съм възразявал неведнъж. Тази позиция е насочена не срещу младите, а срещу недопустимата лековатост, с която се отнасяме към сериозни въпроси. Който познава сина ни, е наясно, че той е задълбочен и подготвен, с езици и квалификации, с магистратури по европейско право и на френски, и на български. Но въпреки това със съпругата ми не го виждаме като министър на трийсетина години. Знания има, но още не е създал семейство, няма нужния жизнен опит, липсва му рутината в добрия смисъл на думата, която да му позволи да се разпорежда по най-добрия начин както с публични средства, така и с човешки съдби.
При Калина Илиева дори и знания липсват. И тук е специфичният проблем на ГЕРБ, който всъщност е типичен за което и да е еднолично управление. В държава, в която министър-председателят говори само чрез "аз"-формата, в която дори парламентът му гласува близо милиард и половина, с които да се разпорежда единствено той, думите на лидера са по-силни от закона. Бащата на Калина е приятел на премиера от пожарникарските му години, от високото място са внушили тя да бъде назначена и момичето е отнесло конкуренцията като витошки порой Южната дъга. И никой не смее да възрази, че този пост преди е заеман от доценти и професори, че на девойката й липсва необходимата компетентност, че е без всякакъв административен и мениджърски опит. Кой да се противопостави, след като и на последното правителствено заседание премиерът подчертава: "Винаги съм ви казвал: правите ли нещо за началника, никога няма да се свидите!" Да не са луди министрите да питат тези думи Бога ли визират или прекия им шеф? В такава среда колко му е да възложат на някоя калинка да управлява близо седем милиарда евро, па макар и да са сигурни, че поредният експеримент няма как да не свърши зле!
След скандала мнимата специалистка бе отстранена набързо, а баща й - началник на Софийската пожарна, подаде оставка. "Грешката "Илиева" не е толкова важна - заяви премиерът, - колкото това, че не закрилям министри и чиновници." И още: "Това, което обществото е очаквало от мен и за което ме е избрало - получа ли сигнал, да не прикрия никого, е направено."
С други думи, Борисов отново си опази имиджа. Но колко ни струва това на нас? Илиева не само е ограничила достъпа на фирми до управлявания от нея фонд, но и е накарала много от тях да връщат пари по САПАРД. Повечето са потърсили правата си в съда и вече са заведени близо двеста дела, отнасящи се за мандата на злополучната аграрничка. Дотук държавата е осъдена да върне на неправилно наказаните от Илиева фирми близо 80 милиона, а делата продължават. Твърди се, че от данъкоплатеца ще трябва да се измъкнат двеста милиона лева, за да се коригират грешките на доскорошната щефка.
Онова шикалкавене с изпити и дипломи, което преди беше немислимо за дъщерята на Професора, днес е детска играчка дори за дъщерята на Пожарникаря. Страната ни се е превърнала в държава на имиджа, в която премиерът излиза сух от всяка ситуация, а поданиците бъркат все по-дълбоко в джоба си, за да плащат все по-скъпата цена на високия рейтинг.
Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info