Георги Гьоков: Необходима е цялостна реформа на ТЕЛК
/ брой: 7
Аида Ованес
БСП подкрепя промените в Закона за хората с увреждания, но е нужна цялостна реформа на ТЕЛК. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП и председател на социалната комисия в парламента Георги Гьоков по време на обсъждането на първо четене на промени в документа. В изказването си Гьоков постави проблем, който в последните години сякаш убягва, тъй като на преден план излизат несъвършенствата на действащия закон.
"Има два подхода към хората с увреждания - медицински и социален. Първият се фокусира върху тялото и неговите дефицити, а не върху възможностите и способностите на човека. При социалния подход става ясно, че при хората с увреждания проблемите идват не толкова от състоянието им, а по-скоро от средата, в която живеят и която не е достатъчно пригодена към тяхното различие: от бариерите в обществото като физически недостъпен градски транспорт, тротоари, стъпала и пр. до социалните предразсъдъци и стереотипите. В България се опитваме да прилагаме социалния подход, но цялата ни социална система, касаеща хората с увреждания, се гради върху първия - медицинския подход. Пример за това е наскоро приетият по време на управлението ГЕРБ закон, широко рекламиран като част от реформата в социалната сфера, но той не донесе никакви реформаторски решения", заяви Гьоков. Той е категоричен, че за реформа може да се говори, само когато вниманието бъде насочено не толкова към увреждането на човека, колкото към неговите умения и възможности и той да бъде подкрепен за осъществяването им, за да се чувства пълноценен и да се справя по-успешно в живота. "Предложеното в този законопроект по никакъв начин не ни приближава до истинския подход към хората с увреждания и до верните решения, а може би само гарантира известна подкрепа за хората, докато чакат решенията си от ТЕЛК", убеден е Гьоков. Този законопроект удовлетворява поне втората част от исканията на протеста на хората с увреждания и затова от парламентарната група на "БСП за България" ще го подкрепим, заяви депутатът от левицата.
"Забавянията на издаването на ТЕЛК решения стига и до 1 година след подаване на документите при нормативен срок от 3 месеца. Проблемите с медицинската експертиза нито са малко, нито са нови", припомни Гьоков.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.