Ева Волицер пее за любов
Известната актриса представя в "Тракарт" спектакъла "От Толедо до Пловдив. Пътят на еврейската сефарадска песен"
/ брой: 73
Проектът на театър "Галерия" и Ева Волицер с щемпела на "Пловдив 2019", което означава, че е част от официалната програма, ще събере за втори път почитатели от европейската столица на културата, този път в културния център "Тракарт". Актриса, режисьор, педагог, професор по актьорско майсторство в НБУ, Ева Волицер е и певица, която изпълнява прочувствено и красиво любовни песни на старинния език ладино. Всъщност това е езикът на сефарадските, т.е испанските евреи, групи от които населяват и България. Първата среща с пловдивската публика беше в красивата зала на дома на ОЕ "Шалом". Успехът беше очаквано голям. По същество "От Толедо до Пловдив" е музикално-театрален мултимедиен спектакъл с постановка, сценография и специален костюм на изпълнителката по проект на Яна Дворецка, видео с картините на Шагал, Модилияни, Ел Греко, Цанко Лавренов и участието на музикантите Явор Желев - флейта, Виделин Джеджев - цигулка, Христо Нейчев - акустична китара. Песните са подбрани и аранжирани от проф. Николай Кауфман. Те носят чувственост, имат сюжети, свързани с младостта, любовта, трепетите на душата. Всяка песен е малка поетична картина, емоционално наситена, с елегантна мелодика и майсторски аранжиран акомпанимент.
В Пловдив намаляващата с годините поради редица причини, включително и икономически, еврейска общност е интересна багра в културното многообразие на града. Еврейските културни вечеринки и арменските балове са част от празничността на древния град. Тук винаги ще споменават с благодарност родолюбивите дела на фамилиите Калев, Паси, Мешулам, Вагенщайн, Литман, Левиеви, Анави... Ева Волицер също е свързана лично с Пловдив, живяла е тук, неин учител в театралната академия е бил Крикор Азарян. От тв предаване се разбра, че улица в Трън носи нейното име - така се е казвала нейната леля, загинала като участничка в антифашистката борба. Културният център "Тракарт" със своите 150 места вероятно ще се окаже тесен за почитателите на такова събитие. През следващите месеци - май и юни, представлението може да бъде видяно и в Историческия музей, и в едно от по-новите пловдивски читалища - "Петко Р. Славейков 2008".
В самото читалище "Шалом Алейхем" реализираха с финансовата подкрепа на Общинската фондация "Пловдив 2019" интересната документална изложба "От Орта Мезар и нататък...", както и литературно четене като нейно продължение.