Трескава подготовка за "Пирин фолк"
Изпълнители от пет държави ще се съревновават на популярния международен фестивал в Сандански
/ брой: 151
Певци от пет държави - Хърватия, Македония, Гърция, Сърбия и България, ще се изявят на 18-ото издание на "Пирин фолк" през септември в Сандански, съобщи Мария Чинкова, заместник-кметица на община Сандански. Традиционният фест се организира от общината с подкрепата на Министерството на културата. Водещ на програмата е Станислава Ганчева от БНТ, основен медиен партньор на музикалното събитие.
Концертите са на 4 и 5 септември в Летния театър на града. Билетите струват 5 и 9 лева и ще се продават от края на август на площад "България" в Сандански, уточни Чинкова.
Театърът е с 1500 места, но очакваме и много правостоящи. Желаещите да присъстват ще могат да направят и заявки на телефоните, обявени на сайта на фестивала, поясни тя. Сред участниците в международния конкурс за песен са Сузана Гавазова, Мариан Коцев, Цветан Бадев, Ваня Вълкова, издаде Валентин Пензов - директор на фестивала. Телевизионните зрители ще могат да определят своя фаворит чрез гласуване със sms по време на проявата.
Преди началото на "Пирин фолк" музикални клипове на претендентите за най-добър изпълнител, избран чрез sms, ще се излъчват по няколко телевизионни канала, допълни Пензов. Председател на фестивалното жури е Стефан Драгостинов. Сред членовете са акад. Николай Кауфман, Хайгашод Агасян, Иван Славов. Предвижда се и журналистическо жури, което ще даде своя награда.
Фестивалът "Пирин фолк" - за авторски песни на македонска фолклорна основа, е основан през 1993 г. от община Сандански, Радио "Благоевград" и Телевизионен център "Благоевград". След 2000 г., с вписването му в Културния календар на МК, форумът все повече се развива и утвърждава като международен - място, където се състезават и общуват творци от Гърция, Македония, Сърбия, Румъния, България. С включването на Българската национална телевизия и на национални тв канали от съседни държави по линия на международното сътрудничество фестивалът се превръща в сцена за изява и мост между културите на балканските страни.