Реалити шоу: Бългериа, шок и ужас
/ брой: 284
От известно време гледаме българска телевизия вкъщи в Брюксел. Няколко години се противопоставях на тази сателитна придобивка, за да може дъщеря ми да напредне с основния език на втората българска столица - френският. И понеже тя действително напредна, вече имаме антена.
И така, гледаме българска телевизия с дъщеря ми, която е на 16 години и от близо четири години живее в Брюксел. Налага се да й обяснявам някои работи, защото нашите медии рядко дават бекграунд. Ето приблизително какво се получава:
По телевизията съобщават за поредните драми около дипломата на небезизвестната Калина. От кого била забременяла, какво казали от ОЛАФ и прочее пикантерии. Обяснявам на дъшеря ми, че това младо момиче с година и половина стаж и фалшива диплома е управалявало над десет милиарда в държавата ни. Моля, попита дъщеря ми. Обяснявам, че не се шегувам, че наистина е така.
След това се появява един чичко с брада и нещо започна да говори за честта на лекарската професия и да ни съветва да сме спрели да коментираме, защото "Европа ни гледа". Обяснявам на дъщеря ми, че това е един от лекарите в Горна Оряховица, които убиха бебе, защото казали на майката, че се е родило мъртво, а то след това проплакало. Разказах й за записа на разговора, който са водили, дали да го давят в кофата или направо да го сложат във фризера. Дъщеря ми престана да вечеря, но започна по-внимателно да гледа останалата част от новините.
Тогава показаха един багер, който разрушаваше някакъв кей в курорта Русалка, като бетон и арматура се изхвърляха директно в морето. Обясних, че незаконните постройки по морето трябва да се разрушават, но неизвестно защо някой прави услуга на собственика, защото разноските, които по закон той трябва да плати, предварително са определени да възлизат на 8000 лева. Нека бъдат, ако трябва, и 800 000 лева, но да се спазват екологическите изискания, коментира дъщеря ми. Аз пък й казах, че така може би биха постъпили в Белгия, но у нас, понеже съдебната система нарочно не си върши работата, собствениците вероятно ще успеят да осъдят държавата в Страсбург и тези 800 000 лева ще ги вземат те от нашия джоб, нали сме данъкоплатци.
След това водещата съобщи, че осемте депутати от ГЕРБ, които се полакомиха да получат безплатно телефони "Верту", зарязвайки пленарно заседание, нямало да ги сполети тежко назакание. Набързо разказах как журналисти изпратили покани до 38 народни представители от различни групи, избрани наслуки, като в резултат 16 се отзоваха пред камерите и бяха орезилени. Обясних, че журналистите са тествали едновременно тяхната алчност и обща култура, защото поканата била от името на несъществуваща фирма с име "Клаус Барби". Дъщеря ми доста се учуди, защото във филма "Луда надпревара" има скеч с конфуз точно около името на "касапина от Лион". Не са ли гледали поне "Луда надпревара", попита тя.
След това телевизионен водещ разказа, че според шифрограма, разкрита от "Уикилийкс", България е замесена в доставка за оръжие за Йемен. Обясних на дъщеря ми, че Йемен е държавата, превърнала се в може би най-благоприятното убежище на терористи. Там българското посолство е прецакало някакви сърби, които се опитвали да продадат оръжието, като ги издали на американците. След като американците предупредили Сърбия да не прави сделката, наши юнаци я сключили на тяхно място.
Абе, големи мръсници, тези дипломати, иронизира ме детето. Щото и аз съм упражнявал тази професия в миналото.
Накрая дъщеря ми каза, че българските новини, ако бъдат преведени на чужд език и ако бъдат придружени с малък помощен коментар, могат да се превърнат в реалити шоу, което да забавлява цял свят - Реалити шоу: Бългериа, шок и ужас. Но сама забеляза, че има един риск - много зрители да помислят, че ситуациите са измислени, защото са прекалено невероятни.
В новините по българските канали, разбира се, нямаше нито дума за най-важните теми в ЕС в момента и за следващите месеци - приемането на бюджета за 2011 г. и започването на обсъждането на дългосрочния бюджет за 2014-2020 г. Това е така, защото темата не интересува премиера Бойко Борисов. Нямаше нищо и за това, което в Брюксел прави голямо впечатление - национализацията на частните пенсионни фондове у нас, което подкопава бюджетната дисциплина на ЕС. Борисов не коментира тези въпроси и съответно българските медии също. От постоянното ни представителство към ЕС ми казаха, че дипломатите ни нямат абсолютно никакви инструкции по тези въпроси. В момента премиерът не се интересувал от нищо друго освен от Шенген, казаха ми.
А дипломати от други източноевропейски страни ми се оплакаха, че в момент, в който богатите западни страни искат буквално закриването на регионалните и структурните фондове, България не проявява интерес към координиран отпор, а се държи все едно, че това не я засяга.
Каквито са ни новините, такава ни е и държавата. Всичко, а най-вече постоянното медийно присъствие на нашия премиер, изглежда като шоу. Сякаш хората у нас са го избрали, за да ни забавлява, а не да ни управлява. Това, последното, вече не го казах аз, каза го детето.