Казичене на протест срещу гробища
Хората от селото предричат екокатастрофа заради решение на столичните общинари
/ брой: 124
Искра Милева
"Не искаме гробища, искаме къщи за децата ни". Това скандираха над 50 жители на софийското село Казичене, които се събраха вчера пред църквата "Света София". Те протестираха срещу решението на Столичния общински съвет от 19 септември м. г., според което до населеното място предстои изграждането на гробищен парк. Тогава общинарите са променили общия устройствен план на София с мотива, че са нужни нови гробища.
Това е парадокс, тук действа единствено правилото "разделяй и владей" и за това най-много настоява главният архитект Петър Диков, заявиха пред ДУМА протестиращите. Главата си слагам, че там дори няма да се направи гробище, а нещо друго", прогнозира жител на Казичене. Според хората общината и държавата не са потърсили алтернативен вариант повече от шест месеца. Те обясниха, че е парадоксално общината да иска да вземе частната земя на хората, а не търси общинска или държавна. Според решението на СОС за гробищния парк са отредени над 1000 дка в местността Лимонковица. Решението продължава да е в сила дори след становище на МОСВ, че мястото не е подходящо за гробище поради високите подпочвени води.
Ако това стане, ще докараме не само Казичене, но и цяла София до екокатастрофа, твърдяха протестиращите. Те потвърдиха, че подпочвените води в местността наистина са много високи. Още повече, че стана ясно, че гробовете ще са оборотни, допълниха протестиращите. Това означава, че ще има обработка с химикали, което още повече ще отрови почвата.
Защо не направят гробище в "Кремиковци", където всичко е отровено, а строят молове там, попитаха казиченци. Тук, където има най-хубавата растителност, парка "Врана - хората може да се разхождат, решиха да погребват хора, възмущават се протестиращите.
Жителите на Казичене предложиха алтернативен терен на Столичната община между кварталите "Младост" и "Дървеница", като посочиха, че в момента той се използва за незаконно бунище. Те настояват в стратегията "София 2020" да залегнат исканията им, сред които е да се направи регулация на района, за да се изградят жилища. Те са категорични, че са готови на всичко, за да запазят земите си, дори и да пресекат строителните работи с живи вериги.