Как е Пещера на унгарски?
/ брой: 92
Инициативата в Пещера, при която деца са били карани да пишат лозунга "Ние сме ГЕРБ, с теб сме по-силни", предизвиква въпроса завръща ли се у нас тоталитаризмът. Но в Унгария отговорът е ясен: тази прекрасна държава попадна в плен на тоталитаризъм, който е още по-страшен, защото мнозина в ЕС предпочитат да си затварят очите за него. В понеделник управляващата в Унгария партия Фидес, техния СДС, си прие конституция, която я бетонира на власт и създаде невъзможни условия за работа на друго правителство в бъдеще. Новата конституция напълно разбива баланса на властите, ограничава независимостта на съдебната система, орязва правомощията на Конституционния съд по бюджетни и данъчни въпроси и позволява на президента, който е от Фидес, да разпусне парламента, ако бюджетът за текущата година не бъде приет до април. Всеки детайл е измислен за удобството на Фидес. Следващият парламент, дори ако не бъде повече доминиран от Фидес, няма да може да избере главен прокурор чак до 2022 г.
Шефът на групата на либералите в ЕП Ги Верхофстадт нарече новата унгарска конституция "троянски кон на авторитаризма". Той изрази безпокойство, че конституцията поставя на пиедестал религиозни ценности и проповядва национализъм и иредентизъм. Нищо, че Ангела Меркел е от ЕНП, също като Фидес. Германският зам.-министър на външните работи Вернер Хойер каза, че приетият основен закон в Унгария не е съвместим с европейските ценности.
Словакия, която също е с премиер от ЕНП, прие официална декларация, изразявайки опасения, че Будапеща се намесва във вътрешните й работи, тъй като конституцията предвижда колективни права за унгарските малцинства, включително право за гласуване в унгарски избори. Около половин милион етнически унгарци живеят в Словакия, държава с 5,4 милиона население. Фидес гледа на унгарците в чужбина като на свой многомилионен електорат.
Имаше и реакция от европейските социалисти, макар че председателят на групата им в ЕП, германецът Мартин Шулц, се готови да става председател на Европарламента догодина. Тъй като му е необходима подкрепата на ЕНП, той напоследък е доста мек. Но все пак Шулц нарече конституцията "крачка обратно в миналото" и предупреди, че тя би могла да доведе до конфликти със съседни страни. Той също критикува факта, че не бе проведен референдум за приемането на конституцията.
Унгария е председател на ЕС за шестмесечието. Има сериозни опасения, че темата за конституцията съвсем ще влоши атмосферата сред 27-те страни членки. Франция и Италия, две от основателките на ЕС, са се хванали за гушите заради имигрантите от Тунис. Италианският министър на вътрешните работи Роберто Марони зададе въпроса има ли изобщо смисъл от членството в ЕС, след като липсва европейска солидарност за разпределяне на тежестта от имигрантската вълна. Страхът от последиците от арабските революции е голям, но значителни са и опасенията, че пробивът на евроскептиците във Финландия ще попречи на Евросъюза да окаже финансова подкрепа на Португалия и да стабилизира финансовите пазари. Погледнато от нашата камбанария, никак не е честно, че Франция и Германия ни препъват за членство в Шенген. Друг е въпросът дали имаме полза от него точно сега. Обстановката е толкова сложна, че събитията в Унгария донякъде остават незабелязани.
Връщам се на случая Пещера. Логичен е въпросът - върви ли ГЕРБ по стъпките на Фидес? Моето мнение е, че такава опасност засега няма, макар че трябва да сме особено бдителни. Между Фидес и ГЕРБ има доста големи разлики - унгарската десноцентристка партия е фактор през целия унгарски преход, докато ГЕРБ е експеримент, създаден около един човек, подобно на НДСВ преди това. Но може би по-важното е, че Бойко Борисов е медиен продукт и се съобразява с медийните реакции, формиращи обществено мнение. Затова даде заден ход по случая Пещера, казвайки, че "повече не иска да чуе" за депутатката, автор на инициативата за писане на съчинения във възхвала на партията-ръководител. И друг път го е правил - когато обществото реагира, наказва някой и обикновено запазва рейтинг.
Имах възможност да задам въпроси на Орбан, той беше в Брюксел преди седмица. Естествено, питах го за конституцята и за начина, по който беше приета. Този човек по принцип мрази пресата, но и на пресата й е невъзможно да му повлияе, включително и международната преса. Различно е с ББ, той се дразни от неприятни въпроси. Орбан не прояви ни най-малко раздразнение, за него конституцията е нещо, с което се гордее, той я нарича конституция на ХХI век, макар че изцяло е изтъкана от стари оперетни дантели и от войнишките партенки на бившето австроунгарско величие.
Интересно ми е какво мислят унгарците по въпроса, те според мен заслужават по-добри управници. Имам блог на английски, в който съм писал за унгарската конституция още от времето, когато беше във вид на проект и в който читатели понякога оставят отзиви. Читател на име Золтан Сабо пише, че макар че не е фен на унгарските социалисти, "това, което се случва, е много по-лошо от времето, когато те бяха на власт". Конституцията, пише той, има за цел да остави на власт Фидес при всякакви обстоятелства.
Ние си имаме Пещера, но цяла Унгария всъщност се е превърнала в една Будапещера.