03 Юли 2024сряда16:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нов пенсионен модел се очаква до есента

2,4% по-малко пенсия за година недостигащ стаж

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 51998

 

Законовата база за новия пенсионен модел се очаква да бъде подготвена до септември.
4 варианта за пенсионна реформа обсъждат социалните партньори. Социалният министър Тотю Младенов предлага от 1 юли 2011 г. да се въведат нови изисквания за пенсиониране. Те предвиждат запазване се сегашната възраст за пенсиониране - при жените на 60 г. и при мъжете - на 63 г. Вместо сегашните "точки", съответно 94 и 100, се въвежда изискване за минимален осигурителен стаж - 37 години за жените и 40 за мъжете. Навършилите възраст, на които не им достигат до 3 години осигурителен стаж, ще имат право на намалена пенсия с 2,4% за всяка година. Предвижда се бонус от 2,4% на година за тези, които продължават да работят, без да им е отпусната пенсия, но имат възраст и осигурителен стаж.
Вторият вариант предвижда от 2012 г. пенсионната възраст за жените да се увеличава с 4 месеца за година до достигане на 63 г. през 2019 г., а от 2021 г. да започне увеличаване на пенсионната възраст за жените и мъжете с по 4 месеца на година до достигане на 65 г. Право на пенсия да се придобива при 37 г. стаж и за двата пола.
С третия вариант се предлага право на пенсия за стаж и възраст за мъже и жени да се придобива при навършване на 65 г. при 15 години действителен осигурителен стаж. Родените преди 1 януари 1960 г. ще придобиват право на ранна пенсия, при условие че жените са навършили 60 г. и имат сбор от възрастта и осигурителния стаж не по-малко от 94, а мъжете - 63 г. при сбор поне 100. Пенсията им се намалява с 2.4% всяка година по-ранно пенсиониране до 65 г. Намалението отпада след навършване на 65 г.
Четвъртият вариант предвижда постепенно увеличаване възрастта за пенсиониране на жените.
Според представените от министър Младенов предложения предвижда се за работилите при първа категория ранното пенсиониране да стане 5 години по-рано вместо сегашните 8. Преходният период за ранното пенсиониране от професионалните пенсионни фондове ще бъде удължен до 31 декември 2012 г.
Синдикатите настояват за постигане на коефициент на заместване на дохода от труд минимум 65% от солидарния първи стълб и поне 20-25% от допълнителното осигуряване. Те са против по-нататъшно намаление на осигурителната вноска и са за плавно възстановяване на размера й.
КНСБ предлага да се въведе отново защита за хората, на които остават 3 години до пенсиониране и работодателите да не могат да ги уволняват.

По-строги критерии за военни и полицаи

От 1 юли 2011 г. да се въведат по-строги критерии за придобиване право на пенсия от служителите по Закона за отбраната и въоръжените сили, Закона за МВР, Закона за съдебната власт и другите служители от специалните ведомства настоява социалният министър. Промените предвиждат повишаване на изискуемия общ брой години стаж и на изискуемия действителен осигурителен стаж. Обсъжда се и създаването на специален пенсионнен фонд към НОИ за служители на отбраната и МВР.
    Досега за тези хора, които са ползвали права за ранно пенсиониране и са получили всички бонуси от това, но продължават да работят в администрацията, няма законово основание за прекратяване на трудово-правните отношения отново на база пенсия, обясни Емилия Масларова. Така те на практика могат да останат на служба и след 63 г.

Не ТЕЛК, а пенсионното ще дава инвалидност

Според намеренията за промени трябва да се прецизира редът за освидетелстване на трудова инвалидност и да се дадат водещи правомощия по въпроса на пенсионните органи. Да отпадне възможността да се получава четвъртинка инвалидна пенсия, в т.ч. от лица, които получават лична инвалидна пенсия, предвиждат промените.

 

Македонски министър крие българско гражданство

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 124

Македонски министър с българско гражданство

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 124

Арестуваха мъж с арбалет в Белград

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 124

Орбан пристигна в Киев за разговори за мир

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 124

Много е страшно

автор:Деси Велева

visibility 400

/ брой: 124

Кой се меси в Църквата?

автор:Камелия Базова

visibility 397

/ брой: 124

Логичен резултат

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 124

Изгубени в политическия лабиринт

автор:Юлия Кулинска

visibility 376

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ