Над 800 опита за измама на НОИ в Плевен
/ брой: 204
Аида ОВАНЕС
За три години териториалното поделение на НОИ в Плевен е издало над 800 разпореждания за неоснователно получени обезщетения, съобщиха от осигурителната институция. Опитите за измами били в трите основни направления - "Отпускане на пенсии", "Парични обезщетения за безработица" и "Парични обезщетения за временна неработоспособност".
Най-често хората се опитвали да представят фалшиви документи в навечерието на пенсионирането си. Стаж като автомонтьор представил кандидат-пенсионер, но във фирмата, за чийто работник се представил, никога не е имало автомонтьори. В друг случай заявител за пенсия представил УП-3, УП-2, трудов договор и заповед за прекратяване на трудовия договор при двама осигурители. Данните в представените документи били вписани на бланки, които към момента все още не били нормативно утвърдени, а подписите на всички документи се оказали еднакви.
За времето от 2019 до 2021 г. от поделението на НОИ в Плевен са издадени 690 разпореждания за възстановяване на неоснователно получени обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2 г. Общата сума е 189 769 лв. За същия период издадените разпореждания за неоснователно получените обезщетения за безработица са 146 за общо 105 088 лв.
Най-често служителите на НОИ попадат на фиктивни назначения, без полагане на труд и последващо неправомерно ползване на осигурителни права за дълъг период. Масови са и случаите, в които не се внасят изобщо или се внасят в по-малък размер осигурителни вноски за фондовете на ДОО.
В последните години зачестяват случаите, в които фирми с преустановена дейност и натрупани задължения биват прехвърлени на случайни граждани. След като дружествата се сдобият с нов "собственик", измамниците фиктивно им вдъхват нов живот, като назначават работници, подават информация в Регистъра на осигурените лица на максималния осигурителен доход и представят редовно болнични листове. От НОИ разказват за едноличен собственик и управител на около 100 дружества в Плевенско и други места в страната. Експертите забелязали, че се представят болнични листове за доста продължителен период на един и същи човек. По всички болнични било плащано най-високото дневно обезщетение, изчислено на основата на максималния осигурителен доход, но липсвали осигурителни вноски за ДОО. Проверката показала, че допреди няколко години фирмата имала дейност, наети по трудов договор работници, подавани са годишни счетоводни отчети и данъчни декларации. От години в дружеството работи счетоводителка, назначена по трудов договор. Когато то натрупва задължения и няма приходи от дейност, на трудов договор остава тя, а другите работници са освободени. Тъй като няма средства за заплати, счетоводителката и управителят измислили този начин за издръжка.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.