Бъдещи първокласници останаха без места в София
Столичната община не може да осигури паралелки за всички деца в най-близкото по адресна регистрация училище
/ брой: 108
Деси ВЕЛЕВА
Столичната община не може да осигури места за всички бъдещи първокласници в училището, което им е най-близкото по адресна регистрация, алармираха родители. За поредна година се оказа, че в няколко школа паралелките не достигат, за да обхванат всички деца от района им и те трябва да бъдат записани на друго място.
Столичната община обяви 11 631 места, за тях кандидатстваха 10 876 деца, а некласираните изобщо останаха 594, стана ясно преди дни.
Едно от проблемните училища е 5 ОУ в жк. "Бъкстон". Там не са достигнали 55 бройки, за да бъдат приети всички деца от района. За тази цел е нужно да се открият още 2 паралелки, което едва ли може да стане заради ограничена база. В близкото 2 СУ има чакащи точно за още една паралелка. Още по-голям е проблемът за 55 СУ в жк "Дървеница", където неприетите с местоживеене в района са 93. В 73 СУ в кв. "Гоце Делчев" липсват 29 места, почти толкова са и недостигащите бройки за 107 ОУ. В район "Триадица" проблемът стои изключително остро, защото 121 СУ не може да приеме 41 деца, а 104 ОУ - още 19.
Преди няколко години именно от Столичната община въведоха критерия за прием с предимство на живеещи над три години в прилежащ на съответното училище район. Идеята бе да се избегне натиска върху определени школа, известни като елитни, а децата да се разпределят по-равномерно между не толкова желаните. От кметството категорично заявиха тогава, че първокласните трябва да учат в най-близкото до дома им училище. Така с новите правила се даде предимство на семействата, които живеят в района от по-дълго време. Затова при кандидатстването децата вече се разделят в четири групи - в първата влизат тези с адресна регистрация в прилежащата площ на училището над 3 години, във втората - над 1 година, третата - до 1 година, а в четвъртата попадат всички деца, живеещи извън съответния район и не ползват никакво предимство в класацията.
Сега се оказа, че общината не може да приложи собствените си правила, тъй като разпределението на училищата по райони не е равномерно. Родителите се надяват да бъдат открити допълнителни паралелки, което ще е трудно. Вероятно повечето от тях ще са принудени да запишат на следващите класирания децата си в училища, в които са останали свободни места.