Аман от недоволни!
/ брой: 168
Деси ВЕЛЕВА
Не остана важен нормативен акт, приет от Столичния общински съвет, който да не стигна до съд. Този път поредната жалба е срещу новите цени на билети и карти в градския транспорт, част от които трябва да влязат в сила още от 1 септември.
Оказва се, че съдът е единственото място, на което гласът на гражданското общество има шанс да се чуе. Иначе воплите за промени и несъгласията с нормативни текстове, които могат формално да се изразяват чрез обществени обсъждания или писмени консултации, остават тотално пренебрегнати. Десетки бяха становищата срещу предложеното от управляващите в Столичната община увеличаване на цени на документите за пътуване, но нито едно от тях не беше взето предвид преди окончателното гласуване на поредните промени. Затова и на неправителствения сектор не му остана нищо друго, освен да прибегне до последната надежда за справедливост - съдебната инстанция. А, когато тя остава единствена възможност, това е много, много жалко. Както за репутацията на общинската институция, така и за правата на гражданите.
Обжалването често е мярка, прилагана и по обществени поръчки от кандидат-изпълнители на важни общински проекти. Наскоро главният архитект на София Здравко Здравков в прав текст се оплака, че не може да се започне широко рекламирания ремонт на пл. "Света Неделя", "защото някой е решил, че този проект, му нарушава по някакъв начин правата".
Може би хората нямаше да си търсят правата, ако общината внимаваше повече и проявяваше прецизност в изготвянето на нормативни текстове и общенствени поръчки. Акуратността и спазването на законосъобразност биха предотвратили общественото недоволство или най-малкото съдът винаги щеше да застава на страната на общинската институция. След като обаче той твърде често се съобразява с хорските искания, вината е на кметството. Тогава то няма никакво основание да казва: "Аман от недоволни!".
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.